2016-02-19

Agnės patirtis: jei yra motyvacijos ir žinių, viskas bus gerai

Agnės patirtis: jei yra motyvacijos ir žinių, viskas bus gerai pagrindinė nuotrauka

Su artimiausia grupioke Rahel iš Šveicarijos

Prieš porą metų Lietuvos sporto universiteto studentė Agnė Žegytė susidomėjo galimybe išvykti į studijų mainus pagal „Erasmus“ programą. Ši idėja ją labai suintrigavo, tačiau kilo ir abejonių, ar galės pati susitvarkyti, nes Agnė turi klausos negalią. Ilgai netrukus, Agnė tapo viena pirmųjų programos „Erasmus“ studenčių iš Lietuvos, turinčių klausos negalią.

2013 m. rudens semestrui Agnė išvyko studijuoti į Švediją, Stokholmo universitetą. Agnės studijų programai analogiškos Švedijoje nebuvo, tad ji nusprendė gilintis į specialųjį ugdymą. Netrukus ji pamatė, koks didelis pranašumas, kai dėstytojai turi ir teorinės, ir praktinės tam tikros srities patirties. Dauguma jų, prieš pradėdami dirbti dėstytojais, dirbo su neįgaliais vaikais ir suaugusiais užsienyje ar Švedijoje. Tarp dėstytojų viena buvo ir neįgali, kurčioji lektorė. Tad į studentų užduodamus klausimus, skirtingai nei Lietuvoje, jie dažniausiai gebėdavo atsakyti tuoj pat, remdamiesi asmenine ar įgyta patirtimi.

Universitete su studentų grupe

Iš visų tuo metu Stokholmo universitete besimokančių studentų pagal „Erasmus“ programą Agnė buvo vienintelė kurčioji. Pačiame universitete buvo ir daugiau studijuojančių negirdinčių asmenų, visi jie - iš Švedijos. Agnę labai nustebino, kad Stockholmo universitete yra net 15 švedų gestų kalbų vertėjų. Studijų metu Agnei talkino 4 nuolatiniai vertėjai, puikiai verčiantys iš anglų kalbos į švedų gestų kalbą. Žinoma, šios paslaugos buvo mokamos, dalį vertimo paslaugų padengė Agnei suteikta papildoma parama iš Švietimo mainų paramos fondo, teikiama asmenims, turintiems specialiųjų poreikių. Pagal galimybes papildomai dar padėdavo versti  1-2 praktikantai. Vienu metu dirbdavo du besikeičiantys funkcijomis vertėjai. Per pertraukas vertėjai su Agne tiesiog bendraudavo visomis jai rūpimomis temomis, taip mergina aktyviai įsiliejo į miesto kurčiųjų bendruomenės gyvenimą.

Kurčiųjų klube paskaita apie teatrą

Studentų gyvenimas Švedijoje gali būti nepaprastai turiningas. Viskas priklauso nuo asmenybės. Pati Agnė pasakoja, kad po studijų lankė paskaitas, seminarus, dalyvavo spektakliuose, šventėse. Universitete yra treniruočių salės, kur Agnė treniravosi, dalyvavo krepšinio varžybose ir su Stockholmo klubu „Hephata“ laimėjo pirmąją vietą Europos kurčiųjų klubų taurėje. Taip pat, universitete kalbos skyrius įrengęs specialų kabinetą „Sign language and Coffee“ („Gestų kalba ir kava“), kurį pamėgę būsimi vertėjai studentai. O štai studentų asociacijai skirtas net atskiras universiteto pastatas. Ten yra kavinė, valgykla, informacinis centras, vietos pabendrauti, pažaisti stalo žaidimų.

Su Stockholmo klubu „Hephata“ laimėta pirmoji vieta Europos kurčiųjų klubų taurėje

Įvairiapusė gyvenimo ir studijų patirtis Agnę išmokė savarankiškumo, gebėjimo atsirinkti, ko jai iš tiesų reikia, planuoti ateitį. Todėl, be savo tiesioginių studijų, Agnė apgalvotai dar lankė įvairiausių kursų, įgijo papildomų kompetencijų. Visa tai jai atvėrė galimybes po studijų rinktis darbą bent pagal keletą specialybių: masažuotojos, reabilitologės, slaugytojos, sporto klubo organizatorės ar sporto veiklų asistentės ir pan. Šiuo metu Agnė studijuoja Taikomosios fizinės veiklos magistrantūros studijas Lietuvos sporto universitete.

Tikimasi, jog Agnės pavyzdys paskatins daugiau kurčiųjų studentų išvykti „Erasmus+“ studijų mainų. Kaip pati Agnė sako: „Turintys klausos sutrikimų studentai gali važiuoti į „Erasmus+“ studijas, jei turi pakankamai kalbų žinių (ypač anglų ir gestų) bei motyvacijos“.

 

Parengta pagal Nijolės Krasniauskienės straipsnį žurnale „Akiratis“. Visą straipsnį rasite čia.