Vilniaus Gedimino technikos universitetas šiuo metu vykdo Erasmus+ projektą „Young Storytellers for Social Change“ (YES 4 CHANGE), kuriuo siekiama skaitmeninių technologijų galimybių pagalba dalintis įkvepiančiomis istorijomis. O visų svarbiausia – tokiu būdu skatinti jaunus žmones išnaudoti virtualią erdvę ir savo entuziastingomis idėjomis inicijuoti socialinius pokyčius.
Ne paslaptis, kad jauni žmonės ir socialinės medijos eina išvien. Dezinformacijos, kibernetinių atakų ir tuščiažodžiaujančių naujienų portalų sūkuryje labai svarbu nepasimesti ir aktyviai ieškoti teigiamo turinio, todėl projektu yra siekiama padėti jauniems žmonėms būti išgirstiems visoje Europoje. Pasak projekto koordinatorės Vilmos Purienės, jauni žmonės atlieka svarbų vaidmenį dalinantis asmeninėmis patirtimis, o kitaip – sėkmės istorijomis. YES 4 CHAGE YouTube kanale jaunuoliai dalinasi istorijos pasakojimo būdais, atskleidžia, kas yra veiksminga, o kas – neneša jokių rezultatų. YouTube kanalo tikslas yra nukreipti besidominčiuosius į projekto internetinę svetainę, kurioje galima atrasti daugiau reikalingos informacijos apie skaitmeninį inovatyvų darbą su jaunimu, aktyvias bendruomenes ir lyderystę jauname amžiuje. Šiuo metu projekto komanda susitelkusi į mobiliosios aplikacijos kūrimo darbus, kuri bus orientuota ir pritaikyta jaunimo poreikiams.
Paklausta apie projekto idėją V. Purienė pasidalijo, kad darbo praktikoje ne kartą teko pastebėti įgūdžių stygių istorijai papasakoti – pritrūksta įtaigumo ir entuziazmo, o tai be galo svarbu siekiant įgyvendinti idėją ir atrasti kitus bendraminčius. „Turėdami konkrečius tikslus, atradome parnerius iš Danijos, Airijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos. Kitas žingsnis – išsiaiškinti, kaip tikslingai judėti išsikeltų tikslų link. Diskusijų metu, generuodami idėjas supratome, kad apie skaitmeninę transformaciją ir išmanius sprendimo būdus šiandien kalbama išties daug, todėl ir nusprendėme persikelti į virtualią erdvę. Siekiame efektyviai išnaudoti technologijų suteikiamas galimybes kompetencijoms ugdyti“, – dalijosi V. Purienė.
Rezultatams pasiekti reikalingas bendradarbiavimas
V. Purienė neslėpė, kad prieiti prie jaunimo nėra lengva, todėl bendradarbiavimas su organizacijomis ir asociacijomis yra būtinas. „YOUTH 4 CHANGE – dar tik antras jaunimo srities projektas įgyvendinamas universiteto, todėl mums kaip universitetui tai yra iššūkis. Nesame pratę prie šios auditorijos, nepaisant to, kad kasdieną dirbame su studentais. Supratome, kad be tarpininko nepasieksime mums reikalingo jaunimo – mūsų įrankiai ir turimas patirties bagažas nesuveikia. Vis dėlto, su šiuo iššūkiu susidūrėme jau pirmojo projekto metu, todėl buvome tam pasiruošę. Labai daug dirbame su jaunimo centru, nuolat ieškome galimybių, išnaudojame visus kanalus. Matome prasmę, nes projekto interneto svetainė padeda jaunimui atrasti daug reikalingos informacijos.“ – pasakojo V. Purienė.
Paklausta, kaip jaunimas ar su jaunimu dirbantys asmenys galėtų lavinti savo pozityvų požiūrį į inovacijas, V. Purienė atsakė, kad svarbiausia yra pradėti nuo mažų dalykų ir įsitraukti. Pasak jos, domėjimasis atveria galimybes. Ir jei po pirmos „nesėkmės“ toms galimybėms nebus užtrenkiamos durys, galima tikėtis progreso. „Su skaitmeninių įrankių gausybe ir jų panaudojimo būdais susipažinau projekto dėka, o prie komandos prisijungiau vedama smalsumo. Gavę finansavimą net truputį išsigandome – o kas dabar? Ir vis dėlto, pradėjus diskutuoti pasipylė idėjos. Atrodo, mūsų baimės buvo netgi truputį nelogiškos – juk vystydami projektą matėme kelią. Manau, reikia neišsigąsti, kai viskas tampa neaišku, atvirkščiai, susidraugauti su nežinomybe. Kiekvieną planuojantį teikti paraišką raginu šiek tiek pasvajoti. Nebijokite, jei jūsų svajonės skamba per daug ambicingai. Svarbiausia yra numanyti, kaip tai būtų galima įgyvendinti ir žinoti, kokią problemą norite spręsti.“ – linkėjo V. Purienė.