Kiekvienas žmogus savo galvoje nešiojasi šimtus neįgyvendintų idėjų – vieni jomis pasidalina su aplinkiniais, kiti ima realizuoti patys, o treti apsimeta, kad jų visai neturi. Dažnai idėjoms atsiskleisti ir išreikšti, reikalinga palanki ir saugi erdvė, kurioje girdima ir klausomasi. Būtent tokioje erdvėje rugpjūčio pabaigoje atsiskleidė Visagino ir Klaipėdos miestų bei Šalčininkų rajono gyventojai, jaunuoliai bei valdžios atstovai, kartu diskutavę, kaip patobulinti jų gyvenamąsias vietoves. Šią galimybę suteikė vykstančios „Active Citizens“ dienos, kurios yra organizuojamos įgyvendinant Erasmus+ projektą „Misija (ne)įmanoma: Jaunimui draugiškos bendruomenės“.

Žodžių junginys „jaunimui draugiškas“, kaip sąvoka gali būti paaiškinama labai paprastai – tai skatinimas įgalinti jaunus žmones, leisti jiems atsiskleisti, patiems imtis iniciatyvos priimti sprendimus, suteikti palaikymą. Projektas „Misija (ne)įmanoma: Jaunimui draugiškos bendruomenės“ skatina savivaldybes, įvairias organizacijas ir įstaigas, tapti labiau jaunimui draugiškomis ir bendradarbiaujančiomis. „Active Citizens“ dienos vyko Šalčininkų, Trakų, Vilniaus, Švenčionių rajonuose bei Klaipėdos ir Visagino miestuose. Jų metu susirinkę valdžios atstovai, sprendimų priėmėjai, organizacijų bei bendruomenių nariai kartu su jaunimu diskutavo apie jų miesteliuose esančias teigiamas ir neigiamas vietas, ieškodami sprendimo būdų joms pagerinti. Jaunuoliams rūpi įvairūs klausimai – nuo atvirų jaunimo erdvių įkūrimo galimybių iki apleistų pastatų būklės gerinimo bei apšvietimo įrengimo skersgatviuose. Kartu piešdami socialinį miestelio žemėlapį, valdžios atstovai atsako į jaunuoliams kylančius klausimus, paaiškina teisinius aspektus, suteikia reikiamos informacijos. Projektas „Misija (ne)įmanoma: Jaunimui draugiškos bendruomenės“ suteikia galimybę jaunuoliams atsiskleisti, prisidėti prie pokyčių savo bendruomenėje įgyvendinimo, sukuria neformalią erdvę pokalbiams su sprendimų priėmėjais. Švenčionių rajono meras Rimantas Klipčius džiaugėsi užsirašęs 29 punktus, kuriuose telpa idėjos, norai, bendruomenės poreikiai ir tikslai. „Žinau, kad galima eiti kalbėtis į institucijas, bet po vieną mes tikrai neitume, o čia kartu, neformaliai kalbėtis drąsiau“, – dienos išmokimais dalinosi moksleivė Evelina. Gaudami atgalinį ryšį iš renginio dalyvių, organizatoriai pastebi, jog nesvarbu, kurioje Lietuvos vietovėje dirba, žmonės dėkoja už galimybę dalintis idėjomis, kalbėtis ir diskutuoti neformalioje, saugioje erdvėje, kurioje tiek valdžios atstovai, tiek jauni žmonės susitinka kaip vienos bendruomenės nariai.

„Active Citizens“ dienos suteikia jauniems žmonėms galimybę būti išgirstiems, išsakyti savo mintis bei poreikius, o sprendimų priėmėjams pabendrauti su jaunuoliais neformalioje aplinkoje. Verta dalintis idėjomis su aplinkiniais, nes kartu galima paversti jas realybe. 

Nuotraukos: Šalčininkų rajono savivaldybės.