Matydama poreikį šviesti visuomenę saugumo internete tema, asociacija „Unique Projects“ suorganizavo Eramus+ jaunimo mainų projektą „STAY SAFE“ (liet. „Išlik saugus“). Šiuo projektu buvo siekiama analizuoti neatsakingo elgesio internete priežastis ir ieškoti sprendimų, kaip tokiam elgesiui užkirsti kelią, supažindinti dalyvius su privatumą internete saugančių įrankių nauda bei gerinti dalyvių skaitmeninius įgūdžius. Taip pat siekta skatinti dalyvių sąmoningumą privačių asmeninių duomenų apsaugos klausimais ir naudotis tobulėjančiais skaitmeniniais saugos įrankiais savo duomenims apsaugoti.

Projekte dalyvavo jaunimas iš penkių šalių: Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Bulgarijos ir Italijos. Dalyviai projekto metu per skirtingas veiklas ir neformalius metodus gilino savo žinias kibernetinio saugumo tema, kėlė, kalbėjo ir nagrinėjo egzistuojančias problemas, atkreipė dėmesį į spragas savo žiniose bei saugumo užtikrinimo įgūdžiuose, kėlėsi tikslus, ką kiekvienas individualiai gali keisti savo veikloje internete tam, kad užtikrintų saugų naršymą.

Jaunimo mainų metu dalyviai savo žinias gilino bei tarpusavyje keitėsi jau turimomis per tokias su tema susijusias veiklas kaip kibernetinio saugumo, bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), privatumo apsaugos įrankių sesijas. Projekte taip pat vyko sesijos, kurių metu jauni žmonės nagrinėjo kibernetinio persekiojimo, tapatybės vagysčių bei populiarių sukčiavimo būdų internete atvejus. Šių sesijų metu dalyviai mažesnėse grupelėse gilinosi į pateiktas situacijas ir diskutavo, ieškojo sprendimo būdų.

Vieną iš jau anksčiau minėtų sesijų apie kibernetinį saugumą vedė svečias – lektorius, konsultantas Audrius Martinkus. Sesijos metu dalyviai sužinojo detalią ir aktualią informaciją apie internetinį saugumą, saugius slaptažodžius ir jų laikymo vietas. Taip pat apie tai, kaip nesaugiai atskleidus savo duomenis internetinėje erdvėje gali būti iššluotos mūsų banko sąskaitos ar net pasisavinta tapatybė. Be to, dalyviai gavo ne vieną konkretų ir naudingą patarimą. Pavyzdžiui, gatvėje radus USB laikmeną nebandyti įsidėti jos į savo kompiuterį, nes taip gali būti nutekinta visa mūsų informacija. Arba, pavyzdžiui, tai, kad svarbu naudoti internetinio saugumo įrankį  2FA – 2-ų žingsnių – faktorių autentifikacija (papildomą saugos įrankį, kuris naudojamas užtikrinti, kad tam tikrą internetinę paskyrą galėtų pasiekti tik tikrieji jos savininkai).

Tam, kad jauni žmonės sąmoningai keliautų per projekto metu išgyvenamas patirtis bei įsisavintų kiekvieną dieną gaunamas žinias, vykdėme refleksijas. Jų metu dalyviai įvairiais metodais įvertindavo savo dieną bei įgytas ar patobulintas Youthpass mokymosi visą gyvenimą kompetencijas.

Labai dažnai, ypač tarp jaunimo, interneto saugumas bei duomenų privatumas nėra laikomi itin svarbiais aspektais ir jaunuoliai retai imasi papildomų veiksmų ar naudojasi specifinėmis privatumo priemonėmis, siekdami užtikrinti savo saugumą internete. Šiuose mainuose skatinome suprasti, kad ši tema yra itin svarbi, suteikėme dalyviams žinių, praktikos bei įrankių, kaip užtikrinti asmeninį saugumą naršant internete. Tikimės, kad projekte įgytas žinias ir įgūdžius jaunuoliai pritaikys savo kasdienybėje bei pasidalins jais su aplinkiniais.

Organizatoriai skatina dalyvius dalintis įgytomis žiniomis bei patirtimis savo vietinėse bendruomenėse ir aplinkoje su šeimos nariais, draugais, pažįstamais, taip užtikrinant platų ir ilgalaikį projekto poveikį ir tęstinumą.

Projekto rezultatai bei detalesni praktiniai patarimai padėsiantys tobulinti skaitmeninį raštingumą bus skelbiami asociacijos „Unique Projects“ Facebook paskyroje www.facebook.com/uniqueprojectseu bei tinklalapyje www.uniqueprojects.eu.

Projektas vyko 2022 metų kovo 28 – balandžio 7 dienomis Kaune.  

Projekto numeris: 2020-1-LT02-KA105-006676