Sveika ir tvari aplinka, neužteršta gamta – didžiausias žmonijos turtas ir būtina sąlyga žmonijai išlikti. Nuo to, kaip mes saugome gamtą, naudojamės jos teikiamomis gėrybėmis, puoselėjame ir tausojame aplinką, priklauso mūsų visų ateitis. Kalendorinio pavasario pradžia prasidėjo itin darbingai – vasario 29 – kovo 8 dienomis asociacija „Neribota ateitis“ Kaune subūrė jaunus žmones iš Lietuvos, Kroatijos, Graikijos, Rumunijos, Bulgarijos į 9 dienas trukusį jaunimo mainų projektą „Reduce-reuse-recycle“.

Štai projekto dalyvė Ema Marija dalinasi įspūdžiais: „Tai man neįkainojama patirtis! O projekto įspūdžiais ir prisiminimais dar gyvenu iki šiol.“

Visi puikiai žinome, matome ir girdime apie rūšiavimo, atliekų perdirbimo svarbą, tačiau pastebima, kad žmonės į tai žiūri dar nepakankamai rimtai. Šis projektas paskatino dalyvius ir vietinius gyventojus sumažinti jų gaminamų atliekų kiekį, pakartotinai naudoti jau įsigytus dalykus ir perdirbti atliekas, kurias norima išmesti.

Projekte neformalaus mokymosi būdu dalyviai pagilino žinias apie nerūšiuotų atliekų padarinius ir perdirbimo svarbą, mokėsi pakartotinio panaudojimo ir perdirbimo metodų, sužinojo, kaip imtis tiesioginių veiksmų ir atsakingai perdirbti atliekas. Dalyviai patys vykdė kūrybines dirbtuves, atliko vietinių gyventojų apklausą, siekdami išsiaiškinti kasdienį plastiko naudojimą, aplinkos saugojimo svarbą tarp vietinių gyventojų. Taip pat mokėsi keisti įpročius, padedančius būti draugiškesniems aplinkai. 

Žinių jaunuoliai sėmėsi ir iš projekte apsilankiusių svečių, vizituose į kitas organizacijas. Dalyviai išgirdo apie atliekų perdirbimą, gamtos saugojimo svarbą iš aplinkosaugininkės Vaidos Griškevienės, vyko į Kauno regiono atliekų tvarkymo centrą, žaliųjų atliekų priėmimo aikštelę, kur turėjo galimybę išvysti, kaip vyksta atliekų rūšiavimas, kokias darbo sąlygas ir aplinką tai sukuria. Dalyviai sužinojo apie suvartojimo ir perdirbimo situaciją skirtingose šalyse, patys atlikę ir pristatę savo šalių situacijos analizę.

Kroatų grupės lyderė Ana Juričić pritaria daugumai projekto dalyvių, jog vienos įdomiausių praktinių veiklų – užduotys mieste, su vietiniais gyventojais. Atviros sesijos mieste metu dalyviai mokė vietos bendruomenę rūšiuoti ir ieškojo specialių atliekų pridavimo taškų mieste. Kitos užduoties mieste metu dalyviai surinko galimai pakartotinai naudojamas atliekas, kurias vėliau pasitelkė kurdami prototipus/ idėjas, kaip jas galima pakartotinai panaudoti.

Dalyvei Jogailei projekto „cinkelis“ buvo tai, jog turėjo galimybę įsilieti į skirtingas kultūras. Viename kambaryje gyveno kartu su merginomis iš kitų šalių, sužinojo, kokie yra kasdienio gyvenimo skirtumai ir panašumai. Jaunai merginai kelionė į rūšiavimo fabriką buvo gana sukrečianti, išvydus, kokias darbo sąlygas sukelia šiukšlės ir jų skleidžiamas kvapas. Tai pastūmėjo dar labiau domėtis ir spręsti atliekų problemas.

Projekte netrūko linksmybių ir kultūrinės patirties. Dalyviai turėjo galimybę pažinti Kauną ir apsilankyti įžymiausiose vietose. Be abejo, projektas nepraėjo ir be tarpkultūrinio pažinimo – kiekvienos šalies tarpkultūrinio vakaro.

Manome, kad saugoti gamtą ir mūsų planetą yra prioritetas numeris vienas. Asociacija „Neribota Ateitis“ tikisi, kad projektas palietė ne tik jaunų asmenų, dalyvavusių projekte, širdis ir suteikė įkvėpimo prisidedant prie aplinkosaugos, tačiau paskatino dalyvius šiomis žiniomis dalintis ir su savo vietinėmis bendruomenėmis, šeimos nariais.