Projektas „Migracijos balsai“ (angl. „Voices of Migration“) , kurį koordinuoja „Menas ir inovacijos“ kartu su „Casa do Professor“ (Portugalija) ir „CESRAM“ (Italija), yra mažos apimties „Erasmus+“ projektas, siekiantis pristatyti jaunų migrantų ir karo pabėgelių istorijas. Projektas yra paremtos viešosios istorijos principu, kuris nukreipia dėmesį nuo tradicinių akademinių pasakojimų į plačiąją visuomenę, paversdama istoriją gyva, kolektyvine praeities tyrinėjimo forma. Skirtingai nuo tradicinės istorijos, kuri dažnai akcentuoja datas ir žymius asmenis, viešoji istorija sutelkia dėmesį į paprastų žmonių patirtis, paversdama istoriją gyvu dialogu. Tokiu būdu projektas „Migracijos balsai“ ne tik išsaugo jaunų migrantų patirtis, bet ir skatina empatiją bei supratimą tarp skirtingų kultūrų.
Vienas iš pagrindinių projekto pasiekimų yra virtuali istorijų paroda, kurioje pristatoma daugiau nei 120 jaunų migrantų ir pabėgėlių istorijų iš tokių šalių kaip Ukraina, Baltarusija, Marokas, Alžyras ir kt. Ši paroda atspindi, kokius išgyvenimus patyrė jauni žmonės, kurie buvo priversti palikti savo gimtąsias šalis.
Tarpkultūriniai penkių dienų mokymai Braga, Portugalijoje
Projekto „Migracijos balsai“ dalis – tarpukultūriniai penkių dienų mokymai, vykę 2024 m. balandžio 29 d. – gegužės 3 d. Bragoje, Portugalijoje. Mokymus organizavo „Casa do Professor“, kurie sujungė 16–29 metų amžiaus jaunus žmones iš skirtingų šalių, įskaitant Ukrainą, Baltarusiją, San Tomė, Angolą, Maroką ir Nigeriją.
Mokymų metu dalyviai buvo įtraukti į skirtingas veiklas, kurios skatino tarpkultūrinį supratimą ir žinių mainus. Šios veiklos apėmė ledlaužio sesijas, kurios puoselėjo grupės sanglaudą, edukacines dirbtuves apie kultūrinę tapatybę ir empatiją bei kultūrines dirbtuves, kuriose dalyviai dalinosi savo kultūrinėmis tradicijomis. Grupė taip pat tyrinėjo Bragos ir Porto miestų identitetą per komandines užduotis bei kultūrinius vizitus. Naudojant skaitmenines priemones, dalyviai itin kūrybiškai pristatė savo istorijas apie mokymus Bragoje, kurias galite pamatyti projekto socialinių tinklų paskyrose TikTok (@voicesofmigration) ir Instagram (@voices_of_migration_project).
Projekto koordinatorė Eglė Naureckytė dalijosi įspūdžiais: „Mokymų veiklos buvo ypatingas momentas. Susitikome su žmonėmis, kurių istorijas rinkome – ryškiomis jaunomis asmenybėmis, kurios pateko į nepelnytai sudėtingas situacijas. Buvo malonu matyti, kaip jie susijungė ir kokios reikšmingos jiems buvo mokymų veiklos. Kalbant apie dalyvių grupę iš Lietuvos, plyšo širdis girdint, kad tai buvo vienos iš nedaugelio dienų, kai buvo galima apie nieką negalvoti, o tiesiog mėgautis akimirka. Vėliau suplanuotuose renginiuose pristatytume projektą platesnei bendruomenei. Taip pat, esame atviri bet kokiam bendradarbiavimui, siekiant, kad surinktos istorijos neliktų užmarštyje“.