Kauno šv. Roko mokykla – pirmoji organizacija Lietuvoje, dalyvaujanti Europos Sąjungos programos „Erasmus+“ įtraukties veiksme „DiscoverEU“. Mažiau galimybių turintys aštuoniolikmečiai ir juos lydėję asmenys 2023 metų kovo mėnesį įgyvendino projekto „Ekologija Europos senamiesčiuose“ I–ąjį etapą, o 2024 metais šį projektą tęsia II–ojo etapo dalyviai. Kviečiame skaityti įspūdžius ir pasisemti motyvacijos įgyvendinti projektą patiems, o jei trūksta drąsos ir žinių, registruotis į gegužės 24 dieną vyksiančius mokymus Kaune, skirtus atsakyti į visus rūpimus klausimus, susijusius su projekto rengimu ir įgyvendinimu. O dabar – nusikelkime į įspūdžiais apipintą nepamirštamą kelionę!

Individualių ugdymosi poreikių turinčių mokinių ir juos lydinčių pedagogų bei asistentų komanda pasirinko artimesnį maršrutą nei pirmojo etapo dalyviai ir nusprendė aplankyti devynis Lenkijos, Vokietijos, Danijos ir Švedijos miestus: Varšuvą, Hamburgą, Kopenhagą, Malmę, Karlskruną, Gdynią, Sopotą, Gdanską ir Balstogę.

Pirmąsias dvi dienas keliautojai tyrinėjo Varšuvos senamiestį, stengdamiesi pastebėti ekologinius sprendimus. Daug elektromobilių įkrovimo stotelių, elektrinių dviračių, paspirtukų, pakankamai gera dviračių takų infrastruktūra, šalia kylančių dangoraižių puikiai priderinamos žaliosios erdvės, skiriamas dėmesys rekreacijai. Tačiau kai kur buvo matyti ir netvarka, parkuose šalia žydinčių gėlių mėtėsi šiukšlės. Varšuvoje keliautojai skyrė laiko ir pramogoms: aplankė Kultūros ir mokslo rūmus, kuriuose organizuojamos įvairios parodos bei mugės, veikia technikos muziejus, taip pat Karališkąją pilį – vieną svarbiausių vietų Varšuvoje bei visoje Lenkijoje.

Pradėję kelionę kaimyninėje šalyje, toliau dalyviai keliavo į Hamburgą, Kopenhagą, vėliau į  Malmę, kurioje praleido dvi dienas. Keliautojai vaikščiojo po seniausią šiauriečių renesanso laikų pilį, aplankė pagrindines ir laikinąsias  parodas, akvariumą, kuriame akis į akį susipažino su gyvomis žuvimis, ropliais, vorais ir kitais šaltakraujais gyvūnais. Vaikinus labai domino transporto muziejus, o mokytojus sužavėjo daugybė edukacijų, mokomųjų programų ir užsiėmimų, skirtų vaikams ir jaunimui. Vienos iš jų tema glaudžiai susijusi su šiuo projektu, joje kalbama apie klimato kaitą, ekologiją, rūšiavimą, atliekų perdirbimą.

Septintąją kelionės dieną programos dalyviai paliko Malmę ir traukiniu išvyko į Karlskruną – miestą pietryčių Švedijoje ant Baltijos jūros kranto. Miesto centras įsikūręs pusiasalyje, o atskiros dalys išsibarsčiusios 34 salose. Keliautojai vaikštinėjo seno grindinio gatvėmis, ieškodami ko nors išskirtinio, tačiau didelio skirtumo, palyginus su Malme, nebuvo. Tvarkingos šiukšliadėžės, rūšiavimo konteineriai, parkai, elektromobilių įkrovimo punktai – viskas taip pat kaip Malmėje. Tik dviratininkų srauto nėra, pramindavo vos vienas kitas. Ant miesto viešojo transporto priemonių, kaip ir Malmėje, eksponuojamos įvairios mintys apie tvarumą. Šūkis „Till Hållbar framtiden!!“ kvietė į tvarią ateitį, visai tokią, kurios link keliaujama ir šiuo projektu. Mieste keliautojai taip pat aplankė „Naval museum“ – šiuolaikinį visai šeimai pritaikytą jūrų muziejų krantinėje, kuriame galima išvysti parodą, įrengtą povandeniniame laive, bei povandeninį tunelį.

Palikę Skandinaviją ir trumpai paviešėję Gdynioje, programos dalyviai vyko į Gdanską. Miestas sužavėjo bažnyčių bokštų gausybe, pastatų architektūra ir išpuoselėta pėsčiųjų – dviratininkų – automobilių zonų infrastruktūra. Keliautojų nuomone, Gdanskas iš pirmo žvilgsnio pasirodė daug jaukesnis, švaresnis ir ramesnis miestas negu Varšuva. Šiukšlių gatvėse čia mažiau, daugiau žaliųjų erdvių.

Vieną iš trijų viešnagės Gdanske dienų, keliautojų grupė aplankė Sopotą, vieną iš populiariausių Lenkijos kurortų, kuris yra žinomas savo puikiais paplūdimiais, gydomąja jūros vandens galia ir istoriniais paminklais. Keliautojai žavėjosi ypatingomis aikštėmis, gėlių ekspozicijomis, įmantriais suoleliais poilsiui, net šiukšliadėžių estetika, kadangi kitur tokių nebuvo pastebėję.

Gdanske jaunuoliai aplankė Hevelianum muziejaus švietimo ir mokslo centrą, apžiūrėjo  eksponatus parke, kuris įrengtas buvusiame XIX a forte. Viena iš interaktyvių ekspozicijų, kurią išbandė jaunuoliai, buvo susijusi su ekologija, atsinaujinančiais resursais, rūšiavimu, kompostavimu, perdirbimu, vėjo, saulės, vandens energijos jėgainėmis.

Paskutinė kelionė traukiniu iš Gdansko buvo Balstogės link. Kelyje tarp Gdansko ir Varšuvos pro traukinio langus buvo matyti gausybė vėjo malūnų, dirbamų laukų. Balstogė keliautojus pasitiko puikiu oru, todėl savo nakvynės namus nuo traukinių stoties jie pasiekė eidami pro Dzekonskio parką, šv. Konstantino skverą, šv. Nikolajaus cerkvę. Iš pirmo žvilgsnio Balstogė pasirodė labai žalias miestas su daug poilsio erdvių, parkų, kuriuose įrengtos žaidimų vietos vaikams, treniruokliai, itin populiarūs vabzdžių viešbučiai. Šio miesto parkus, gatvių šalikeles puošė tulpės, narcizai, našlaitės, tai miestui suteikia jaukumo. Žalumos mieste netrūko, o atliekos čia rūšiuojamos tvarkingai. Ekipažas praėjo saulės baterijų parkelį, taigi, žaliajai energijai dėmesys skiriamas ir čia.

Dalyvavimas DiscoverEU projekte mažiau galimybių turintiems jaunuoliams leido per patyriminį mokymąsi pažinti Europos senamiesčių augalų įvairovę, rekreacines zonas, stebėti žmonių tvaraus gyvenimo įpročius, judėjimą dviračiais ir kitomis ekologiškomis transporto priemonėmis. Jie vienodomis sąlygomis su kitais programos DiscoverEU dalyviais praktiškai mokėsi ekologinio kultūrinio bendradarbiavimo pagrindų, keliauti tvariai, ugdėsi atsakingą požiūrį į aplinką, puoselėjo priklausymo Europos Sąjungai jausmą. Jaunuoliai įveikė savivertės kliūtis, pajautė lygiavertiškumo jausmą. Taip pat įgijo vertingų žinių, gyvenimo įgūdžių ir gebėjimų, kurie pravers jaunuolių kasdienybėje projektui pasibaigus: savarankiško planavimo ir keliavimo, finansinio raštingumo, atsakomybės prisiėmimo, ekologiško ir tvaraus gyvenimo.

Didelė dalis mokykloje besimokančių vaikų ir jaunuolių yra iš vidutines ar žemesnes pajamas gaunančių šeimų, neturi galimybių keliauti, tad mokyklos tikslas buvo – padėti išpildyti jaunuolių svajones.

Dvi savaitės prabėgo labai greitai. Jaunuoliams, kurie pirmą kartą vyko į tokią tolimą kelionę ne su artimaisiais, tai buvo ne tik pažintinė kelionė, bet ir santykių išbandymo, etiško elgesio mokymosi, savarankiškumo įgūdžių tobulinimo, mokymosi derinti savo poreikius ir  pageidavimus laikas.

Per dviejų savaičių kelionę komanda traukiniais aplankė devynis miestus, nukeliavo 2011 kilometrų, keturiolikoje traukinių praleido 21 valandą 59 minutes.

Sėkmingai įgyvendinusi projektą organizacija džiaugiasi ir teigia, kad sudarant tinkamas sąlygas ir galimybės žmonės su negalia atsiskleidžia ir yra pajėgūs komunikuoti bei imtis iniciatyvos kartu spręsti visuomenei aktualias problemas, patenkinti bendruomeniškumo jausmą.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

Nomeda Ramaškaitė – Jankuvienė, Vilma Bašinskaitė, Gediminas Kaminskas