2020–2021 m. visiems ir visur buvo neįprasti, dažnai gąsdinantys, pilni įtampos. Mokymasis persikėlė į nuotolines platformas, o tarptautines veiklas iš viso teko atidėti neapibrėžtam laikui. Programos „Erasmus+“ esmė ir pagrindas yra tarptautinis bendradarbiavimas. Jis efektyviausias, kai įmanomi gyvi partnerių susitikimai, tarpkultūriniai mainai ir patirties pasisėmimas. Vilniaus automechanikos ir verslo mokykla (VAVM), kaip ir daugelis kitų Lietuvos ir Europos profesinio mokymo mokyklų, pandeminiu laikotarpiu „įšaldė“ savo tarptautinius projektus. Tačiau nekantraudami laukėme gerėsiančios epidemiologinės padėties tam, kad veiklas atnaujintume, kai tik bus įmanoma.

Kaip tarėme, taip ir padarėme, 2021 m. gegužės 16 d. pirmosios „Erasmus+“ kregždės – projekto „Įgudę ir mobilūs Europos automechanikai“ dalyviai – išvyko į 21 dienos trukmės profesinę praktiką į „IES La Albuera“ profesinio mokymo mokyklą Segovijoje, Ispanijoje. Testavomės? Skiepijomės? Taip. Saugojomės? Taip? Viskas pavyko? Taip!

Šaunūs baigiamųjų kursų mokiniai ir juos lydintys mokytojai buvo šiltai priimti mokyklos partnerės Ispanijoje. Mokiniai turėjo galimybę pristatyti šeimininkams VAVM ir gimtąją Lietuvą, papasakoti apie mokymosi VAVM privalumus ir ypatumus. Ispanijos mokyklos mokiniai neįprastai tylūs ir susidomėję dalyvavo pristatyme ir klausimų – atsakymų forume apie „Erasmus+“ teikiamas galimybes. „IES La Albuera“ mokyklai šį „Erasmus+“ patirtis buvo pirmoji ir pavykusi!

Ispanijos mokyklos koordinatoriaus Juan Carlos Rubio Centeno pastangomis mūsų mokiniams buvo suorganizuotos puikios praktikos vietos „Audi“, „Volkswagen“ ir „Citroen“ autoservisuose.  Juose mokiniai dirbo, tobulino savo profesinius įgūdžius visą likusį vizito laiką. Be abejo, buvo ir kultūrinio pažinimo veiklų: dalyviai keletą kartų vyko į Ispanijos sostinę Madridą, kartą į Salamankos kerinčio grožio miestą. Pati Segovija sužavėjo gamtos grožiu, istorinio, architektūrinio paveldo objektais. Šiame mieste buvo karūnuota garsiausia Ispanijos karalienė Izabelė. Tai ji buvo toji monarchė, kuri drauge su savo vyru Ferdinandu finansavo K. Kolumbo kelionę, kurios metu jis atrado Ameriką!

Su „IES La Albuera“ mokykla tikimės ilgalaikio abipusio bendradarbiavimo. 2021–2022 m. planuojamas VAVM 2 profesijos mokytojų dėstymo vizitas šioje organizacijoje, 2021 m. rudenį vieno arba dviejų profesijos mokytojų ispanų darbo stebėjimo vizitas pas mus. Na o, 2022–2023 metais tikimės šių partnerių organizacijos mokinių grupės mokymosi vizito VAVM ir mūsų vietos socialinių partnerių autoremonto įmonėse.

„Erasmus+“ yra nuostabu, įdomu, visada norisi daugiau, nes praturtina ir išmoko. O jeigu tarti jau visai poetiškai – „Erasmus+“ veiklos – tarsi vyšnios ant profesinio mokymo/si pyrago – ne tik papuošia, bet suteikia tobulesni skonį. 2021–2022 metais tikimės įgyvendinti visą plejadą mokytojų darbo stebėjimo, dėstymo ir mokinių profesinės praktikos mobilumo veiklų pas VAVM Europos partnerius.