2023 m. balandžio 27 d., ketvirtadienį, mokiniai iš Lenkijos, Lietuvos, Ispanijos ir Vokietijos mokyklų lankėsi Strasbūre, Europos Parlamento pastate. Jie atvyko kaip ambasadoriai iš „Erasmus+“ mokyklų mainų partnerysčių projekto „Europos jaunime, tavo balsas bus išgirstas!“.
Tėvų nuomonę apie „Erasmus+“ projekte dalyvavusių mokinių patirtis išsakė vienos mokinės mama Sandra Gedvilė: „Projekto dalyviai, mūsų vaikai, turėjo galimybę gyventi, mokytis ir viešėti užsienyje. Tai leido jiems pažinti, patirti naują kultūrą, kalbą, tradicijas ir gyvenimo būdą. Buvo puiki galimybė plėsti savo horizontus, išmokti iš kitų šalių ir sužinoti, kaip gyvena žmonės ir bendraamžiai kitose šalyse. Dalyvavimas „Erasmus+“ projekte suteikė galimybę gilinti žinias ir tobulinti gebėjimus tarptautinėje aplinkoje. „Erasmus+“ projektas skatino tarpkultūrinį supratimą, toleranciją ir prisitaikymą. Gyvendami ir bendraudami su žmonėmis iš skirtingų kultūrų, vaikai įgijo patirties ir suvokė, kaip geriau suprasti ir priimti kitaip mąstančius žmones. Mokiniai, viešėdami užsienyje, turėjo išlipti iš savo komforto zonos, susidurti su naujomis situacijomis ir iššūkiais. Tai padėjo jiems įgyti naujų gebėjimų, tokių kaip adaptacija, kalbų mokėjimas ir savarankiškumas, sustiprino pasitikėjimą savimi“.
Šio projekto įgyvendinimui keturių šalių mokyklų atstovai bendradarbiavo trejus metus. Štutgarto tarptautinėje mokykloje vyko baigiamasis projekto mokinių susitikimas, kurio tikslas – mokinių pasirodymas Europos Parlamente, Strasbūre. Dalyvaudami šiame projekte, jaunuoliai sukūrė unikalią dainą parinkdami muziką ir parašydami dainos žodžius. Jie sukūrė nuotaikingą šiuolaikinį šokį apie tai, ką reiškia būti Europos jaunimu! Jį šoko 32 mokiniai iš keturių skirtingų šalių.
Projekto pavadinimas „European Youth – Your Voice Will Be Heard“ reiškia, kad mokiniai, kad ir kokie skirtingi būtų – savo išvaizda, papročiais, tikėjimu ar vieta, kurioje gyvena, mokosi ir iš kurios buvo atvykę – nesvarbu, ar jie iš trijų didelių valstybių ir trijų privačių tarptautinių mokyklų, ar iš nedidelių Lietuvos miestelių, jie drąsiai reiškė mintis, bendravo ir bendradarbiavo.
„European Youth – Your Voice Will Be Heard“ – pirmasis „Erasmus+“ projektas, įvykęs Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijoje. Projekto pradžioje visiems vaikams, tėvams ir mokytojams buvo neramu, ko tikėtis, ko laukti ir kaip viskas vyks. Nedrąsiai pildėsi norinčių dalyvauti projekte mokinių sąrašas. Bet grįžę iš pirmos kelionės Ispanijoje, Ourense, mokiniai pasidalino kelionės įspūdžiais ir netrukus ūžė visa mokykla: „Norim dalyvauti“. Projekte dalyvaujančių keturių šalių mokiniai susipažino su ugdymo procesu kitų šalių mokyklose, su kitų šalių įžymiomis vietomis, kultūra, dalyvavo bendrose veiklose.
Goda Palubinskaitė, 7 klasės mokinė, teigė, kad kelionės į Vokietiją ir Lenkiją buvo tikrai nuostabios. Kiekviena diena paliko vis naujų įspūdžių ir įsimintinų nuotykių. Smagu buvo susipažinti su naujais žmonėmis ir su jais pabendrauti. Smagu buvo šokti Europos Parlamente bei jį apžiūrėti. Visas projektas tikrai buvo nuostabus ir patirti įspūdžiai, praplėtę akiratį, liks visam gyvenimui.
6 klasės mokinė Greta Rutkauskaitė pasakojo esanti labai laiminga, kad „Erasmus+“ projektas suteikė jai nerealią galimybę pamatyti pasaulį. Keliaujant į Ispaniją daug ką darė pirmą kartą: pirmą kartą teko susikrauti lagaminą, būti oro uoste, eiti pro patikrą. Pirmą kartą skrido lėktuvu, ir buvo nepaprastai įdomu pamatyti žemę iš paukščio skrydžio. Pirmą kartą važiavo metro, greituoju traukiniu, lankėsi Madride, Santjago de Kompostela, Ourense, Vigo. Pirmą kartą gyveno su nepažįstama šeima ir kalbėjo tik angliškai. Nepaprastai džiaugėsi apsilankiusi Ispanijoje ir Ourense mieste esančioje mokykloje. Pamačiusi visiškai kitokią mokyklą. Mokyklą, kuri turėjo baseiną lauke, lego klasę, dideles laisvalaikio erdves su daugybe knygų ir įspūdingą susitikimo vietą – amfiteatrą. Iš pradžių mokinei buvo nedrąsu bendrauti su nepažįstamais mokiniais, dalyvauti bendrose veiklose, bet netrukus priprato ir jautėsi patogiai ir drąsiai. Pirmą kartą matė vandenyną ir maudėsi jame. Paragavo tos šalies tradicinių patiekalų ant vandenyno kranto. Vigo mieste pirmą kartą valgė paelją, kalmarus ir naminius ledus. „Niekada nepamiršiu šito jausmo,“ – teigė Greta. Kelionėje taip pat susipažino su vietiniais žmonėmis, pamatė, kaip jie gyvena ir kokios jų tradicijos, pažino šalies kultūrą ir žmones.
6 klasės mokinys Eimantas Žymantas teigė, kad jam didžiausią įspūdį paliko žmonės, jų draugiškas ir malonus bendravimas bei mokyklos, kurias teko aplankyti.
7 klasės mokinė Sibilė Šiaulenskytė pasakojo, kad kelionė į Strasbūrą ir Europos Parlamentą prasidėjo ne tada, kai ji susikrovė lagaminą ir sėdo į lėktuvą, o daug anksčiau – kai tik sužinojo, kad pateko į „Erasmus+“ projektą. Nuo pat pradžių buvo daug jaudulio, nes ši programa suteikė galimybę pažinti ne tik kitas šalis, bet ir pačią save, tačiau grįžusi iš kelionės mokinė buvo laiminga susiradusi naujų draugų ir patobulinusi anglų kalbos žinias.
7 klasės mokinė Liepa Šimkutė teigė, kad projektas skatino bendravimą su įvairiais žmonėmis, suteikė galimybę arčiau susipažinti su kartu keliaujančiais mokiniais. Visi kartu daug ką aplankėme ir patyrėme, įskaitant ir juokingus, smagius atsitikimus. O sunkiausia kelionės dalis buvo atsisveikinti su draugais iš kitų šalių.. Liepa išreiškė, jog jei turėtų galimybę, būtinai kartotų išvažiavimą į šį projektą, kuris supažindino su kitų šalių kultūra, tradicijomis, kraštovaizdžiais ir davė daug gerų patirčių.
Apibendrinant galima pasakyti, kad pirmasis mokykloje vykęs „Erasmus+“ projektas suteikė vaikams unikalią galimybę susirasti draugų Ispanijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, pamatyti ir susipažinti su kitų šalių kultūra, lankytinomis vietomis, lavinti kalbėjimo ir bendravimo įgūdžius, mokė kūrybiškai atlikti projekto užduotis. Projekto tikslas pasiektas – nesvarbu, iš kur esi kilęs, kur gyveni: ar dideliam mieste ar kaime – viso jaunimo balsas Europoje yra vienodai girdimas.
Šio projekto įgyvendinimas tapo įdomia ir įkvepiančia patirtimi kiekvienam projekto dalyviui!