Visose ES valstybėse narėse vis dar yra nemaža dalis ekonomiškai ir socialiai atskirtų jaunų suaugusiųjų, kurie nedirba, nesiekia išsilavinimo ir nedalyvauja mokymuose (angl. NEET). „Eurostat“ duomenimis, 2021 metais 25–29 metų amžiaus tokių NEET atstovų Europos Sąjungoje vidutiniškai buvo 17,3 proc., tuo tarpu Lietuvoje jie sudarė 15,2 proc., Airijoje 14,3 proc., Kroatijoje 19,3 proc., Lenkijoje 16,9 proc., Ispanijoje 20,2 proc., o Čekijoje ir Bulgarijoje atitinkamai 17,9 proc. ir 23,9 proc.
Daugumos jų anksčiau įgytas išsilavinimas nesuteikė būtinųjų įgūdžių darbo susiradimui, nepakako kvalifikacijos tolesniam mokymuisi, o tam įtakos turi ir nepalankios gyvenimo sąlygos. Nepaisant išsilavinimo spragų, dauguma šiuolaikinių jaunų žmonių moka naudotis išmaniosiomis technologijomis, todėl skaitmeninė patirtis gali būti tiltas į pakartotinį jų įsitraukimą, jei bus suteiktas tinkamas švietimas.
Kuriant filmą ugdomi idėjų generavimo, darbo komandoje, laiko planavimo, kūrybiškumo, atsakomybės prisiėmimo, komunikacijos įgūdžiai bei geriau įvaldomos informacinės ir komunikacinės technologijos.
Net 350 jaunų žmonių turėjo galimybę dalyvauti tarptautinio „Erasmus+“ projekto „Skaitmeninės kartos NEET atstovų skatinimas grįžti mokytis ar įsidarbinti“ (NEET-IDEA) mokymuose Lietuvoje, Airijoje, Kroatijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Čekijoje, Bulgarijoje. Pasinaudodami informacinėmis technologijomis, niekur nesimokantys ir nedirbantys žmonės kūrė trumpametražius filmus, kurių tema buvo „Mano svajonių darbas“.
Projekto pabaigoje Vilniuje praūžė tarptautinis NEET-IDEA filmų festivalis, kuriame buvo nominuotas net 21 trumpametražis filmas – trys atrinkti geriausi filmai iš kiekvienos minėtos šalies. Publikos ir komisijos narių sprendimu, net dvi prizinės vietos – pirmoji ir trečioji – atiteko komandoms iš Lietuvos. Tuo tarpu antrąją vietą iškovojo komanda iš Čekijos.
Šio „Erasmus+” projekto iniciatorius – Inovacijų biuras. Pasak Inovacijų biuro vadovės Rasos Žilionės, visi dalyvavusieji projekto veiklose – jau nugalėtojai. Žengti pirmą žingsnį tam, kad būtų įgyti nauji įgūdžiai, reikalingi darbo rinkoje – tai didelis pasiekimas. Net ir žengdami mažus žingsnius galime judėti savo svajonių darbo link.
Visus projekto rezultatus galima rasti NEET-IDEA tinklalapyje: https://neet-idea.eu/.
Tarptautiniam NEET-IDEA filmų festivaliui nominuoti trumpametražiai filmai: NEET IDEA Youtube kanalas.