2022 m. birželio 13–18 dienomis Rokiškio J. Tumo-Vaižganto gimnazijos 8 mokinių ir 3 mokytojų komanda dalyvavo trečiajame Erasmus+ mokyklų mainų partnerysčių projekto „Old places-new spaces“ mobilume Spišska Nova Ves miesto gimnazijoje, Slovakijoje. 

Pirmoji vizito diena tradiciškai prasidėjo mokykloje. Susitikimo šeimininkai ir kiekviena komanda iš Lietuvos, Latvijos ir Turkijos pristatė savo šalį parodydami sukurtą video, atlikdami liaudiškas tradicines dainas ar šokius. Slovakai parodė savo mokyklą, o po pietų mokiniai tarptautinėse komandose atliko užduotį, kuri leido daugiau sužinoti apie miesto senuosius pastatus ir jų istorijas.

Šio mobilumo vizito metu daug mokėmės netradicinėse aplinkose. Pažintiniuose žygiuose po Aukštuosius Tatrus ir Slovakijos Rojų mokiniai susipažino su unikalia Slovakijos gamta. Dar vienas žygis Slovakijos pievomis, miškais, kalnais ir kloniais prasidėjo nuo Iliašovce miestelio ir baigėsi  Spišska Nova Ves, pakeliui aplankant San Souci koplyčią ir išklausant meilės istoriją apie ją.

Pieninių nacionaliniame parke aplankėme paslaptingą vienuolių kamaldulių Raudonąjį vienuolyną. Vaikams buvo įteikta užduotis – skaitant vienuolyno istoriją ir į ją įterptas instrukcijas anglų kalba, aplankyti ir susipažinti su visomis vienuolyno erdvėmis. Tame pačiame nacionaliniame parke plaukėme tradiciniais plaustais Dunajec upe, o plaustininkai, vadinami goralais, mums papasakojo daug istorijų apie slovakų tradicijas.

Slovakija garsėja savo istorinėmis pilimis. Aplankėme Spiš pilį – vieną didžiausių vidurio Europos pilių, kuri yra UNESCO saugomas istorinis objektas. Visų dalyvių istorinį akiratį praturtino ir apsilankymas UNESCO sąraše esančiame mieste Levočoje ir Levočos Šv. Jokūbo bazilikoje.

Tai antra didžiausia Slovakijos bažnyčia, kuri unikali tuo, kad turi 8 altorius, o centrinis altorius yra aukščiausias medinis altorius pasaulyje (virš 18,62 m ).

Saulėtas ir šiltas Slovakijos oras leido vykdyti veiklas erdviame mokyklos kieme. Kol vieni mokiniai iš bičių vaško gamino žvakes, kiti dekoravo imbierinius meduolius, treti matavosi slovakų tautinius kostiumus, o likusieji mokėsi dresuoti apuoką… Kai dalyviai išbandė visus tradicinius amatus, jie buvo pakviesti paragauti tradicinių slovakų patiekalų.

Visas veiklas lydėjo gera nuotaika ir nuoširdus bendravimas. Išsiskyrėme praturtėję tiek emociškai, tiek kultūriškai, žadėdami rugsėjį susitikti baigiamajam projekto vizitui Rokiškyje.