Pasaulį užėmus koronaviruso pandemijai, žmonių gyvenimas buvo pristabdytas. Apribotos galimybės dalyvauti kultūriniuose renginiuose, socializacijos trūkumas ir kiti panašūs iššūkiai – su tuo susidūrėme kiekvienas. Tačiau jaunas žmogus nėra sėslus – jis visada ištroškęs naujų žinių, pažinčių bei išbandymų. „Erasmus+“ projektas yra viena iš tų galimybių, kai galima ištroškusį jauną žmogų pagirdyti.

Taigi, gerėjant pandeminei situacijai 2021 m. spalio 30 d., šeši naujų potyrių ieškantys Kauno taikomosios dailės mokyklos mokiniai – Milda, Loreta, Alicija, Daniela, Linas ir Rapolas – pasiryžo keliauti į 3 savaičių trukmės mobilumą pagal „Erasmus+“ projektą „Profesinių įgūdžių ir kompetencijų tobulinimas“. O iškeliavo jie į vieną gražiausių Europos miestų, Vengrijos sostinę Budapeštą.

Ar menininkas gali būti geras pedagogas?

Keramikos specialybės mokinė Milda praktiką atliko menininkės keramikės Annos Erdös keramikos studijoje. Pati keramikė užsiima unikalaus stiliaus keramikos dirbinių gamyba bei prekyba, taip pat yra pedagogė – veda keramikos užsiėmimus ir keramikos amato naujokams, ir pažengusiesiems. Milda dalijasi, kad yra laiminga ir dėkinga už gautą galimybę išvykti į šią stažuotę: „Anos keramikos studija užbūrė savo jaukumu.

Praktikos metu išbandžiau mokykloje dar nepažintas keramikos technologijas. Ana yra šiltas ir kūrybiškas žmogus, ji labai greita – per dieną sukuria pakankamai daug darbų, buvau nustebusi jos greičiu. Taip pat ji maloniai dalinosi įvairiomis keramikos technologinėmis subtilybėmis. Esu labai dėkinga, kad galėjome nuvykti į tarptautinę keramikos studiją Kesckemét miestelyje. Ten pamatėme gausybę krosnių bei įvairių darbų, kuriuos sukūrė kūrybinio įkvėpimo čia atvykę ieškoti keramikos meno mylėtojai iš viso pasaulio. Laisvu laiku aplankiau gausybę Budapešto kultūrinių objektų – muziejai, teatrai, panoramos, įspūdinga architektūra alsuojančios gatvelės. Džiaugiuosi gavusi tokią nepamirštamą patirtį.“

Šimtmečius skaičiuojančios keramikinės plytelės ir kuo mes galėsime pasigirti

Keramikos specialybės mokinės Loreta ir Alicija praktiką atliko Zakar Clay Art Design architektūrinės keramikos studijoje. Loreta ir Alicija dalinasi: „Keramikos meistro Istvan Zakar nedidelė studija yra bene vienintelė studija Vengrijoje, gaminanti ilgaamžes Mettlach stiliaus plyteles dar viduramžiais taikyta technika. Plytelės liejamos iš skirtingų spalvų skystų molio masių, taip sukuriant  įvairius geometrinius raštus ir piešinius, kuriuose spalva yra „gili“ – ji gali išlikti ir 100 metų – nenusitrina, neišblunka. Kadangi visi elementai degami itin aukštoje temperatūroje, jie tampa atsparūs šalčiui, tad yra naudojami ir lauke. Glazūruoti blizgūs pastatų fasadai, skulptūros ir kitos detalės iš karto traukia akį, kadangi Lietuvoje tai labai neįprasta.

Budapešto gyvenamųjų pastatų kiemelių ir laiptinių grindiniai, visuomeninių pastatų ir viešbučių fasadai bei stogai, terminio vandens SPA centrų baseinai išsiskiria unikaliais tradiciniais raštais bei mozaikomis, kurių dizainas yra nepavaldus laikui – rekonstruojant senuosius paveldo pastatus, Istvan Zakar dalyvauja visuose didžiuosiuose projektuose. Praktikos metu gaminome plyteles šiuo metu restauruojamam neorenesanso stiliaus Vengrijos karališkajam operos teatrui ir renovuojamam viešbučiui Kesckemét miestelyje. Pamatėme visą gamybos procesą: pirmosiomis dienomis valėme studiją, vėliau stebėjome, kaip vyksta darbas, o antrąją savaitę jau pačios liejome plyteles gipso formose. Kiekviena pagaminome po daugiau nei 300 plytelių ir trečiosios savaitės metu stebėjome savo progresą: paskutinės plytelės neprilygo pirmųjų dienų bandymams. Įvertinome, koks brangus ir sunkus yra rankų darbas: kiekviena plytelė yra pakeliama iki 10 kartų, kol tampa grindinio dalimi. Tikrai smagu prisidėti prie didelių projektų, kuriant mažus meno kūrinius, ant kurių vaikščiosime ateinantį šimtmetį!“

Geras interjeras: asmeninis iššūkis ar komandinis pasiekimas?

Interjero apipavidalinimo specialybės mokinė Daniela atliko praktiką vietiniams gerai žinomoje Vengrijos interjero dizaino įmonėje „Szenes Design“. Nors studija maža, daugelis projektų, su kuriais dirba ši įmonė, yra visuomeninės paskirties pastatai, todėl jų projektai dažniau apima mokyklas bei ligonines ar kitas viešo naudojimo erdves.

Daniela savo praktiką vertina kaip gerą progą gauti profesinės patirties. „Stažuotė Budapešte buvo tai, ko tikėjausi, ir dar daugiau. Man tai buvo puiki galimybė ne tik išbandyti tarptautinius vandenis interjero dizaino pasaulyje, bet ir užsiimti savo mėgstama veikla darbo metu. Nors ir neturėjau išskirtinio įsivaizdavimo, kaip praktika turėtų atrodyti, bet galiu pasakyti, jog išmokau tikrai daug. Be techninių įgūdžių, kaip protingiau ir greičiau naudotis kompiuterinėmis programomis, dar nemažai sužinojau ir apie pačią darbo specifiką interjero dizaino įmonėje (jie tai labiau vadina šeima).

Nors ir prieš tai turėjau patirties dirbant komandoje, dabar sužinojau, kaip svarbu tarpusavio konsultavimasis įvairiausiais klausimais bei lygiavertis indėlis. Be to daugelis projektų nebūtų pasiekę finišo. Tad jaučiuosi be galo dėkinga ir labiau pasitikinti savimi, nes ši praktika suteikė ne tik praktinių žinių, bet ir padėjo atsakyti į tam tikrus klausimus asmeninės karjeros kelyje.“

Iššūkis sukurti produktų fotokatalogą turint tik vieną darbo priemonę – fotoaparatą

Fotografijos specialybės mokinys Linas praktiką atliko parduotuvėje „Ligeti“, kurioje parduodami ekologiški maisto produktai. Taip pat ten yra įsikūrusi kavinė ir parduodami ekologiški dažai „Annie Sloan“. Linas džiaugiasi atlikęs praktiką Budapešte.

„Praktika Budapešte buvo pilna patirčių, naujų pažinčių, iššūkių. Visada stengiuosi viskame įžvelgti teigiamus dalykus, todėl net jeigu ten ir patyrėme kažką nefaino, tai be proto gera patirtis ir visus mus tik dar labiau užgrūdino gyvenimui! Fotografuojant parduotuvėje „Ligeti“ dirbau su labai draugišku kolektyvu, kartu generavome idėjas, bandėme įgyvendinti užduotis ir mums pavyko! Grįžau į Lietuvą atlikęs visas man skirtas užduotis. Viskas nebuvo taip lengva, nes turėjau labai mažai įrangos – tik savo fotoaparatą ir tris objektyvus, tad fotografuoti produktus buvo gan nemažas iššūkis. Tikiuosi dar kažkada grįžti į šį nuostabų miestą!“

Kaip organizuoti darbą vizualinės reklamos srityje?

Vizualinės reklamos mokinys Rapolas praktiką atliko grafinio dizaino įmonėje „Cloud Agency“. Tai įmonė, turinti apie 70 klientų kiekvienais metais. Ji paruošia ir pristato kompanijų vizualinius paketus, sukuria reklaminį įvaizdį, kuria reklaminius renginius. Rapolas mano, kad atlikdamas praktiką šioje įmonėje pagilino savo profesinius įgūdžius.

„Įmonė užsiiminėja įvairaus spektro reklama. Ji man suteikė galimybę pažinti ne tik grafinę reklamą, bet ir galimybę patirti darbo procesus – nuo kliento pažinimo iki galutinio proceso pristatymo. Dirbdamas reklamos įmonėje turėjau galimybę iš arčiau susipažinti su skirtinga programine įranga, pagilinti savo žinias su „Corel Draw“ grafikos kūrimo programa.

Stažuotė Budapešte buvo puiki proga iš arčiau susipažinti su realia darbo patirtimi, suprasti, koks darbo tempas. Turėjau galimybę pajausti stresą darbe, kai padaryti darbus reikia spėti iki nurodytos datos. Ši kelionė išmokė mane dirbti realaus darbo tempu, spręsti problemas joms iškilus ir planuoti laiką. Supratau, kad dirbti gali būti sunkiau nei atrodo, ypač kūrybinėje srityje, kur reikalaujama įgūdžių ir ,,meniškos akies“.

Šioje praktikoje suvokiau, kaip svarbu suprasti, kokio rezultato siekiama kalbant apie grafikos dizaino darbus, nes kelias į tobulybę visada slepiasi už vienos valandos darbo, tad svarbu viskam apskaičiuoti savo laiką. Jaučiuosi dėkingas, kad turėjau galimybę dalyvauti šioje stažuotėje. Dabar jaučiuosi labiau kompetentingas atlikti man priskirtas užduotis, kitaip pamačiau save bei savo ateitį šio darbo srityje.“

Ir pabaigai

Stažuotės metu ne tik įgijome profesinės patirties, bet ir pagilinome anglų kalbos žinias, susipažinome su nelengva vengrų kalba. Taip pat įgavome atsakingumo, savarankiškumo, tolerantiškumo kitoms kultūroms. Todėl visiems rekomenduojame išvykti svetur su programa „Erasmus+“, nes ji praplečia jauno žmogaus akiratį, suteikia daugiau profesinių žinių ir padeda įgyti naujų pažinčių.