Išėjus į pensiją pasikeičia įprasta žmonių gyvenimo rutina, jiems būna sunku pradėti naują gyvenimo etapą, atrasti naujus pomėgius ir veiklą, kuri motyvuotų ir toliau mokytis, padėtų atrasti naujus tikslus ir gyvenimo prasmę. Kauno rajono trečiojo amžiaus universitetas atkreipė dėmesį į tai, kad vyresnio amžiaus žmonės gali ir nori prisidėti savo žiniomis, patirtimi ir darbais prie bendruomenės stiprinimo, todėl 2020 m. drauge su užsienio partneriais iš Latvijos, Olandijos, Slovėnijos ir Bulgarijos parengė tarptautinį „Erasmus+“ projektą „Eikite pirmyn, siekite tikslų ir gaukite apdovanojimą: Vyresnio amžiaus žmonių savanorystės skatinimas“ (angl. „Keep going, reach goals, get an award: Enpowering Senior Volunteerism“).

Projektu buvo siekiama paskatinti vyresnio amžiaus žmonių aktyvumą ir įsitraukimą į bendruomeninę veiklą, jų norą užsiimti prasminga mokymosi visą gyvenimą ir savanorystės veikla. Motyvuojančia priemone tapo Senjorų apdovanojimų programa, kuri ragina kelti naujus tikslus, jų siekti ir gauti apdovanojimą, įvertinantį pastangas ir asmeninius pasiekimus.

2022 m. gegužės 25 d., švenčiant Kauno rajono TAU 10-ies metų jubiliejų, buvo įteikti pirmieji bronzos ir sidabro apdovanojimai šios programos dalyviams, Kauno rajono TAU ir Klaipėdos rajono TAU studentams. 11 senjorų gavo bronzos ir 9 – sidabro apdovanojimus. Apdovanojimus tąkart įteikė Valerijus Makūnas, Kauno rajono meras.

2023 m. sausio 17 d. įvyko projekto baigiamoji konferencija. Jos metu vėl buvo įteikti medaliai. Už aktyvią savanorišką veiklą apdovanoti 9 programos dalyviai: po 4 asmenis iš Kauno ir Klaipėdos rajonų bei vienas iš Marijampolės. Projekto sklaidos renginyje dalyvavo net 100 suaugusiųjų švietėjų ir vyresnio amžiaus asmenų iš Vilniaus, Kauno, Trakų, Marijampolės, Raseinių, Panevėžio, Klaipėdos bei Kauno rajonų. Dalis jų išreiškė nuomonę, kad savanoriams medalių nereikia.

Projekto rengėjų nuomone, būtina įvertinti žmonių pastangas tiek darbinėje veikloje, tiek ir išėjus į pensiją. Dėkodama nominantams, Edita Žaromskienė, Kauno rajono TAU rektorė, išreiškė viltį, kad sekdami gražiu pavyzdžiu, vis daugiau senjorų įsijungs į savanorišką veiklą, nebūtinai dėl apdovanojimo, o dėl savęs. Juk, kaip sako Marijona Mačiulaitienė, sidabro apdovanojimo laimėtoja, „Savanorystė padeda būti reikalingam, leidžia išbandyti save naujose situacijose“.

Projektas baigėsi, bet Senjorų apdovanojimų programa tęsiasi. Išsamų aprašymą, kaip dalyvauti šioje programoje, galima rasti projekto interneto svetainėje www.gogetaward.eu. Čia taip pat pateikiama naudinga informacija apie savanorius priimančias organizacijas, savanorių mokymo programas, savanorišką veiklą reglamentuojančius teisės aktus ir pan. Kur semtis gerosios patirties pavyzdžių ir įkvėpimo padeda projekto partnerių  paruoštas elektroninis leidinys „Savanorystė vyresniame amžiuje. Kodėl gi ne?“. Leidinyje pateiktos Lietuvos, Latvijos, Bulgarijos, Nyderlandų ir Slovėnijos savanorių autentiškos gyvenimo istorijos atskleidžia gerąsias savanoriškos veiklos patirtis, skatina domėtis ir įsitraukti. Na, o Senjorų apdovanojimų programos dalyvių įspūdžiai atskleidžiami rašytinėse ir vaizdo istorijose.

SVARBU: dalyvavimas programoje yra nemokamas. Senjorų apdovanojimų programą savarankiškai gali įgyvendinti visos neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstaigos: trečiojo amžiaus universitetai, nevyriausybinės organizacijos, bibliotekos, kultūros centrai, muziejai ir kt. Programos medžiaga yra laisvai prieinama internete, galima atsisiųsti į savo kompiuterius „Word“ arba „PDF“ formatu.

Papildomos informacijos suteiks Edita Žaromskienė, Kauno rajono TAU rektorė ir projekto koordinatorė el. p. edita.zaromskiene@gmail.com