Marijampolės profesinio rengimo centro mokiniai dalyvavo „Erasmus+“ mobilumo projekte „Tarptautiška patirtis – tavo sėkminga ateitis“. Projekto metu 32 virėjo, padavėjo-barmeno, automobilių mechaniko, melioracijos, kelių statybos ir priežiūros darbuotojo specialybių mokiniai įgijo naujų profesinių žinių, kompetencijų, patirties Italijoje, Vokietijoje ir Ispanijoje (Tenerifėje). Dalyviai dirbo tarptautinėse komandose, o tai labai padėjo gerinti užsienio kalbos ir komandinio darbo įgūdžius. Jie susipažino su skirtingomis kultūromis, lietuviams teko prisitaikyti ir visą mėnesį gyventi tos šalies ritmu.

Pirmoji savaitė buvo sunkiausia, tačiau lydinčio asmens pagalba, padrąsinimas padėjo greičiau prisitaikyti ir apsiprasti. Mėnuo svetimoje šalyje padėjo dalyviams pagerinti ir įgyti ne tik profesinių, bet ir asmeninių, socialinių įgūdžių. Projekto dalyviai džiaugiasi, kad stažuotės metu įgijo dar daugiau savarankiškumo, išmoko labiau planuoti laiką, tapo atviresni, labiau bendraujantys ir nebijo išreikšti savo nuomonės. Visi projekto dalyviai sklandžiai ir atsakingai tvarkė finansinius reikalus. Mokiniai daug pamatė, patyrė, tad dalindamiesi įspūdžiais atkreipė dėmesį į tam tikrus dalykus.

Būsimą virėją Viktoriją Archipkinaitę labai nustebino, jog Italijos virėjai niekada nesveria produktų. Viską gamina „iš akies“. Tad ir ji išmoko patiekalus gaminti pasitelkdama savo intuiciją. Visi virėjo specialybės mokiniai išmoko apdoroti jūros gėrybes ir gaminti iš jų patiekalus, ko Marijampolės PRC neteko daryti. Dabar tinkamai paruošti patiekalus iš midijų ar kalmarų jiems bus vienas malonumas. Dalį receptų galima rasti virtualioje itališkų receptų knygoje, paskelbtoje Marijampolės PRC tinklalapyje (www.mprc.lt).  

Padavėjo/barmeno specialybės mokinėms didžiausias iššūkis buvo užsienio kalba aptarnauti klientus, kurių Florencijoje buvo iš įvairių pasaulio kampelių. Ši patirtis padėjo praturtinti kalbos žinias. Projekto dalyvė Marija Dulbytė pasakoja, jog teko atlikti daug įvairių užduočių, kurios yra gyvenimiškos: nuo darbo vietos pasiruošimo priimti klientus iki jos susitvarkymo baigus aptarnavimą. Viso to reikalaujama visur. Mergina džiaugiasi, kad išmoko piešti įvairius ornamentus ant kapučino kavos ir darbus atlieka sparčiai. Visi projekto dalyviai pažino skirtingas kultūras.

Labiausiai nustebino žmonių draugiškumas, šiltas bendravimas ir nuolatinė šypsena veide, o to, pasak dalyvių, labai trūksta mūsų tautiečiams. Žinoma, buvo ir nemalonių pastebėjimų. Gintarius Saldukas nesitikėjo, kad Italijoje žmonės palieka daug šiukšlių. Tą patį pastebėjo Vokietijoje praktiką atlikęs Mantas Degutis. Tenerifėje praktiką atlikę mokiniai stebėjosi dažnu žmonių nepunktualumu, kurį atpirkdavo jų draugiškumas. Pasak Žygimanto Pečkio, bendraujant su darbdaviu ir kolegomis atrodė, jog esame seni pažįstami. Automobilių mechaniko, melioracijos ir kelių statybos ir priežiūros darbuotojo specialybių mokiniai po praktikos pokalbių metu aptarė ir pasidalijo rekomendacijomis, į kurias atsižvelgus galima numatyti šių specialybių kompetencijų kaitą Marijampolės PRC.

Visų dalyvių įgyti mokymosi rezultatai stažuotės metu buvo pripažinti ir įvertinti „Europass“ mobilumo dokumentais, stažuotės sertifikatais, o automobilių mechaniko specialybės mokiniams buvo taikoma ECVET kreditų sistema. Kiekvienais metais Marijampolės PRC paruošia nemažą būrį specialistų, o turinčius tarptautinės patirties regiono darbdaviai ypač vertina. Tai – didelis privalumas ieškantiems darbo. Marijampolės regionui tampant vis patrauklesniu turistams iš viso pasaulio, absolventų kalbų mokėjimas, kultūros pažinimas, tarptautinės darbo specifikos išmanymas turi pridėtinės vertės kokybiškam darbo procesui.