Kovo 15 d. Europos Komisija paskelbė „DiscoverEU“ pavasarinį konkursą, kurį laimėję 35 000 jaunuolių visoje Europoje dovanų gaus traukinio bilietus, kad galėtų pažinti Europą. Lietuvos 18-mečiams skirti 222 bilietai.

Paraiškas galima teikti nuo kovo 15 d. 13:00 val. iki kovo 29 d. 13:00 val. (Lietuvos laiku). Tam, kad laimėtų kelionės bilietą, jaunuoliai kviečiami registruotis Europos jaunimo portale, atsakyti į 5 viktorinos klausimus ir vieną papildomą klausimą. 2004 m. liepos 1 d. – 2005 m. birželio 30 d. gimę viktorinos laimėtojai 2023 m. birželio 15 d. – 2024 m. rugsėjo 30 d. laikotarpiu galės iki 30 dienų keliauti po Europą. Konkurse gali dalyvauti jaunuoliai iš Europos Sąjungos ir programos „Erasmus+“ asocijuotųjų trečiųjų šalių, pavyzdžiui, Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos, Serbijos, Šiaurės Makedonijos ir Turkijos.

Šiais metais dalyviai galės atrasti naujojo europinio bauhauzo maršrutą, sudarytą 2023 m. sausio mėn. Taip siekiama įkvėpti jaunimą renkantis lankytinas vietas ir didinti informuotumą apie tai, kaip svarbu, kad Europos Sąjunga būtų graži, tvari ir įtrauki. Taip pat dalyviai toliau naudosis 2022 m. – Europos jaunimo metais, pradėtų iniciatyvų, pavyzdžiui, iniciatyvos „Jaunimas atranda kultūrą įgyvendinant iniciatyvą „DiscoverEU“ 2022 m.“ ir „DiscoverEU“ kultūros kelio, teikiama nauda. Minėtą kultūros kelią sudaro įvairios lankytinos vietos ir kultūros šakos, įskaitant architektūrą, muziką, vaizduojamąjį meną, teatrą, madą, dizainą ir kt. „DiscoverEU“ keliautojai gali aplankyti Europos kultūros sostines, lankytinas vietas, įtrauktas į prestižinį UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, arba Europos paveldo ženklo objektus. Be to, jie taip pat gali užsukti į vietas, gavusias Visiems pritaikyto miesto apdovanojimą. Tai yra miestai, kurie įdėjo daugybę pastangų, kad taptų prieinami visiems, nepaisant jų amžiaus, judumo ar gebėjimų. Dalyviai galės toliau naudotis nuolaidų kortele, kuri suteiks teisę į daugiau kaip 40 000 nuolaidų naudotis viešuoju transportu, lankytis kultūros objektuose ar renginiuose, užsisakyti nakvynę, norint pavalgyti, dalyvauti sporto renginiuose ar naudotis kitomis paslaugomis visose dalyvaujančiose šalyse.  

„Erasmus+“ nacionalinės agentūros padeda jaunuoliams pasirengti kelionei organizuodamos informacinius susitikimus. Tęsdamos Europos jaunimo metų veiklą, nacionalinės agentūros organizuoja iniciatyvą DiscoverEU Meet-ups – tai yra įdomi kultūrinė vienos–trijų dienų programa visose programos „Erasmus+“ šalyse. Jau įvyko 51 tokie susitikimai ir ateinančiais metais jie vyks toliau.

Kadangi socialinė įtrauktis yra vienas iš svarbiausių programos „Erasmus+“ prioritetų, neįgalią ar sveikatos problemų turintys dalyviai kelionėse sulauks pagalbos. Be to, 2022 m. spalio mėn. „Erasmus+“ nacionalinės agentūros taip pat pradėjo įgyvendinti „DiscoverEU“ įtraukties veiksmus: organizacijoms, dirbančioms su mažiau galimybių turinčiais jaunuoliais, ir neformaliosioms jaunimo grupėms suteikiama galimybių prašyti dotacijos. „DiscoverEU“ įtraukties veiksmų dalyviai gaus papildomą paramą, pavyzdžiui, turės galimybę keliauti su lydinčiais asmenimis. 2023 m. bus paskelbti du kvietimai teikti pasiūlymus dėl įtraukties veiksmų. Per pirmąjį kvietimą teikti pasiūlymus, kuris buvo paskelbtas 2022 m. spalio mėn., „Erasmus+“ nacionalinėms agentūroms buvo pateikti 166 projektai. Pirmieji keliautojai pagal šį konkretų veiksmą gali pradėti kelionę 2023 m. kovo mėn. 

Komisija skatina keliauti tvariai, naudojantis geležinkelių transportu. Vis dėlto jaunuoliams, gyvenantiems atokiausiuose regionuose, užjūrio šalyse ir teritorijose, atokiose vietovėse ir salose, gali būti taikoma speciali tvarka.

Pagrindiniai faktai

Komisija pradėjo įgyvendinti iniciatyvą „DiscoverEU“ 2018 m. birželio mėn. po parengiamųjų Europos Parlamento veiksmų. Dabar ji įtraukta į naują 2021–2027 m. programą „Erasmus+“.

Nuo 2018 m. į 212 700 kelionės bilietų pretendavo beveik 916 000 norinčiųjų. Remiantis apklausų po kelionės rezultatais, 72 proc. jaunuolių nurodė pirmą kartą vykę traukiniu už savo gyvenamosios šalies ribų. Daugeliui jų tai taip pat buvo pirmas kartas, kai jie keliavo be tėvų ar kitų lydinčių suaugusiųjų, ir dauguma teigė, kad kelionė padėjo jiems tapti savarankiškesniais.

Be to, ši patirtis padėjo geriau suprasti kitas kultūras ir Europos istoriją bei pagerinti užsienio kalbų žinias. Daugiau nei du trečdaliai sakė, kad be iniciatyvos „DiscoverEU“ už kelionės bilietus jie nebūtų galėję susimokėti. Dalyviai kviečiami tapti iniciatyvai „DiscoverEU“ atstovaujančiais ambasadoriais. Jie taip pat kviečiami bendrauti su kitais dalyviais oficialioje internetinėje grupėje #DiscoverEU Official ir dalytis patirtimi bei patarimais, visų pirma apie kultūrinę patirtį arba apie tai, kaip keliauti tvariai ir naudojantis skaitmeninėmis priemonėmis.

Norėdami pateikti paraišką reikalavimus atitinkantys kandidatai turi atsakyti į viktorinos klausimus (su keliais atsakymų variantais) apie Europos Sąjungą ir jaunimui skirtas ES iniciatyvas. Taip pat yra papildomas klausimas. Kuo spėjimas arčiau teisingo atsakymo, tuo daugiau taškų gauna kandidatas. Tai padės Europos Komisijai sudaryti kandidatų eilę. Europos Komisija pasiūlys kelionės bilietus kandidatams pagal jų eiliškumą, kol bus išdalyti visi bilietai.

Atranka bus vykdoma pagal pilietybę ir (arba) gyvenamąją šalį, atsižvelgiant į kiekvienai šaliai skirtų kelionės bilietų skaičių.