Organizacijas, kurios, kartu su partneriais ir dalyviais įsivertinę situaciją, priima sprendimą pradėti organizuoti „Erasmus+“ jaunimo (neformaliojo ugdymo) srities projektų veiklas įprastu (ne nuotoliniu) būdu – kviečiame susipažinti su Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros parengtomis rekomendacijomis* dėl projektų veiklų įgyvendinimo.

*Rekomendacijos yra aktualios tiek „Erasmus+“ jaunimo (neformaliojo ugdymo) srities, tiek „Europos solidarumo korpuso“ projektų įgyvendintojams; planuojant įgyvendinti tiek tarptautines, tiek vietos veiklas postpandeminiu laikotarpiu.

Į KĄ SVARBU ATKREIPTI DĖMESĮ

  • Prieš pradėdami veiklą įsitikinkite, kad nėra oficialių apribojimų dalyviams atvykti į veiklos šalį ar vėliau iš jos išvykti (įskaitant tranzito šalis).
  • Įvertinkite praktinius projekto įgyvendinimo aspektus.
  • Įsitikinkite, kad esate pasirengę suvaldyti galimą ligos atvejį (ar kitus nelaimingus atsitikimus) ir turite planą, kaip užtikrinti kontaktų atsekamumą.
  • Sudarykite sąlygas dalyviams tinkamai dalyvauti veikloje ir rūpinkitės jų pasiruošimu.
  • Jei sergate ar jaučiate ligos simptomus, jokiu būdu nekeliaukite ir nevykite į veiklas; tą komunikuokite ir kitiems.

DETALIOS REKOMENDACIJOS

Su rekomendacijomis galite susipažinti ČIA arba skaitydami tekstą žemiau.

Pasirengimas kelionei
BilietaiRekomenduojame bilietus dalyviams, jų grupėms pirkti  centralizuotai – naudojantis išankstinio mokėjimo lėšomis.Rekomenduojame pirkti tokius kelionės bilietus, kurie suteikia daugiau lankstumo, pvz.: gali būti keičiama kelionės data, suteikiama galimybė grąžinti bilietus. Rinkitės patikimus bilietų tiekėjus.Jei visgi dalyviai kelionės bilietus perka patys, paskatinkite juos rinktis patikimus tiekėjus ir iš anksto informuokite, kaip kompensuosite patirtas išlaidas.
Draudimas (kelionių, sveikatos, civilinės atsakomybės)Visi tarptautinės veiklos dalyviai turi būti apdrausti dėl rizikos, susijusios su jų dalyvavimu finansuotoje veikloje.Jeigu dalyviai jau yra apdrausti (pvz.: jų turima banko kortelė suteikia kelionių draudimą), nėra būtina juos drausti atskiru, su projekto veikla susijusiu, draudimu. Dalyviai, kurie turi galimybę gauti Europos sveikatos draudimo kortelę, turėtų ją turėti veikloje.Draudimas privalo apimti tokias sritis: nelaimingų atsitikimų ir sunkių ligų (įskaitant nuolatinį ar laikiną nedarbingumą) draudimą; mirties (įskaitant repatriaciją, jeigu veikla vykdoma užsienyje) draudimą; medicinos pagalbą (įskaitant reabilitaciją ir specialų draudimą konkrečiomis aplinkybėmis, pvz.: kai veikla vykdoma lauke); taip pat grupių lyderių/mokymų vadovų civilinės atsakomybės draudimą.
Maršrutas ir kelionės būdasPatarkite dalyviams rinktis optimaliausią (jeigu įmanoma – tiesioginį) kelionės maršrutą.Jei skiriamos kelionės normos pakanka padengti spartesnės ir patogesnės kelionės išlaidas, tokį kelionės būdą ir reikėtų rinktis.Atkreipkite dalyvių dėmesį, kad į kitoje šalyje vykstančią veiklą primygtinai skatinama vykti viešuoju transportu (o ne vairuojant nuosavą ar kito asmens automobilį). Tokia rekomendacija teikiama siekiant, jog dalyviai į veiklas atvyktų pasirengę jose dalyvauti, mažiau pavargę.Dalyviams į tarptautinę veiklą planuojant keliauti viešuoju transportu (pvz.: traukiniu), pasidomėkite – galbūt yra galimybių rezervuoti grupei bendras vietas, tam tikrą erdvę (pvz.: kupė).Paraginkite dalyvius iš anksto pasidomėti, ar pasirinktos transporto priemonės tiekėjas taiko papildomų reikalavimų keleiviams (pvz.: daugelis oro linijų keleiviams liepia dėvėti kaukes).
Taikomi apribojimai kelionėmsPasitikrinkite, ar dalyviai galės be apribojimų atvykti į veiklą ir ar išvykus jiems nebus taikomi papildomi reikalavimai (pvz.:  saviizoliacijos laikotarpis).Jei keliaujama per kelias šalis (tranzitu), įvertinkite, ar dalyviai nesusidurs su apribojimais.Jeigu dalyviai iki veiklos vietos turės keliauti vietos/viešuoju transportu, informuokite juos apie galiojančius reikalavimus.
Ligos simptomaiInformuokite dalyvius, kad pasireiškus susirgimo simptomams ar sirgdami, jie neturėtų keliauti, atvykti į veiklą.Informuokite dalyvius, kas nutiks su patirtomis kelionės išlaidomis, jei jie neatvyks į veiklą.Primename, kad, jei dalyviai patyrė išlaidų dėl taikomų pandeminių apribojimų arba dėl kitų force majeure (liet. nenugalimos jėgos) aplinkybių (pvz: taip pasikeitus keliavimo sąlygoms, kad dalyvis neturi galimybės atvykti; dalyviui prieš pat veiklą susižeidus ir pan.), minėtos išlaidos gali būti kompensuojamos išimtine tvarka  (nenugalimos jėgos atvejį pagrindus dokumentais).
VizosAtkreipkite dėmesį, kad dalyviams, kuriems reikalinga viza, gali būti taikomi papildomi reikalavimai (pvz.: norint gauti vizą gali reikėti pateikti papildomų dokumentų). Todėl dėl vizos rekomenduojama kreiptis likus ne mažiau kaip 2 mėnesiams iki veiklos.
Dalyvių pasiruošimas
InformavimasKviesdami dalyvius į veiklas:sudarykite jiems galimybes susipažinti su oficialiomis rekomendacijomis dėl kelionių ir veiklų organizavimo  (pvz.: registracijos anketose įdėkite nuorodas į oficialias svetaines, kur pateikiamos minėtos rekomendacijos);informuokite, kokių priemonių imsis organizatoriai, kad užtikrintų dalyvių saugumą;prašykite potencialių dalyvių patvirtinti, kad jie susipažino su pateikta informacija, kad sutinka nurodytomis sąlygomis dalyvauti ir kad patvirtina, jog jei vėliau vis tik nuspręs nedalyvauti (ir tai lems ne nauji oficialūs apribojimai), kelionės bei kitas su jų dalyvavimu susijusias patirtas išlaidas jie  pasidengs savo  ar juos siunčiančios organizacijos (jei yra galimybė ir sutarimas) lėšomis.
Kontaktiniai asmenysRekomenduojame dalyvių prašyti pateikti kontaktinių asmenų, su kuriais būtų galima susisiekti nelaimės ar ekstremalios situacijos atveju, duomenis (pvz.: registracijos anketoje).
Tėvų ar globėjų sutikimasJei į veiklas norite įtraukti nepilnamečius dalyvius, reikėtų iš anksto informuoti jų tėvus ar globėjus apie veiklą ir sąlygas, atsakingus asmenis ir gauti raštiškus tėvų/globėjų sutikimus dėl dalyvavimo.
Informavimas veiklos metuRekomenduojame parengti ir dalyviams suprantama forma pateikti informaciją apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kt.), saugumo priemonių laikymąsi (atstumo išlaikymą, kaukes ir pan.).
Draudimas dalyvautiBūtina aiškiai informuoti apie draudimą veiklose dalyvauti asmenims, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 laipsnių ir didesnė temperatūra), kurie turi ūminių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (pvz.: pasireiškė sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas) ar kitų užkrečiamų ligų simptomų.
Partnerių bendradarbiavimas
Partnerių įsipareigojimaiVeiklos įgyvendinimas yra visų projekto partnerių įsipareigojimas. Prieš organizuojant veiklą, reikėtų sutarti ir raštu (rekomenduojama – bendradarbiavimo sutartyse) apibrėžti, kada ir kokią veiklą organizuosite kartu, kokios yra  kiekvieno partnerio atsakomybės, kokia tvarka ir kokios išlaidos bus dengiamos projekto lėšomis.Taip pat patariame aptarti galimas krizines situacijas ir galimus veiksmus jų metu, pasiskirstyti atsakomybėmis.Su partneriais turėtų būti aptarti ir klausimai, susiję su jų šalyse galiojančiais apribojimais bei tų apribojimų įtaka veikloms.
Veiksmai krizinėje situacijojeAptarkite planą, kaip ir kokie turėtų būti atliekami veiksmai (įskaitant informavimą), jei vienam iš dalyvių būtų nustatyta užkrečiamoji liga ar  įvyktų nelaimingas nutikimas.
Kontaktų fiksavimasRekomenduojama veiklų metu turėti sistemą – stebėti ir fiksuoti ilgesnio kontaktavimo atvejus – kad pasitaikius susirgimui, būtų galimybė bent iš dalies atsekti, kas kontaktavo su sergančiuoju, ką reikėtų informuoti.
Praktiniai veiklos organizavimo klausimai
Veiklos vieta ir apgyvendinimasĮvertinkite planuojamą veiklos vietą ir dalyvių apgyvendinimo sąlygas. Įsitikinkite, kad pasirinkta vieta leidžia išlaikyti rekomenduojamus atstumus tarp dalyvių veiklos metu (jei tokios taisyklės/rekomendacijos dar taikomos), saugiai juos apgyvendinti. Venkite dalyvius apgyvendinti didesnėmis grupėmis vienoje patalpoje.Veiklos metu paraginkite dalyvius reguliariai vėdinti patalpas.Įvertinkite, ar bus galimybė suteikti atskirą erdvę, jei kažkuris iš dalyvių susirgtų, pasijustų blogai (patalpą, kur esant poreikiui izoliuosite dalyvį ar dalyvius).Rekomenduojame susitikti su apgyvendinimo paslaugų tiekėju ir aptarti įvairius dalyvių bei aptarnaujančio personalo saugumo klausimus.
MaitinimasIšsiaiškinkite, ar bus taikomi papildomi reikalavimai, draudimai, susiję su maitinimu (pvz.: ar galima maistą patiekti į tą pačią patalpą, kur vyksta užsiėmimas; ar nedraudžiama maitinimo organizuoti švediško stalo principu.)Patariame susitikti su maitinimo paslaugų tiekėju ir aptarti įvairius dalyvių bei aptarnaujančio personalo saugumo klausimus.
Išorės tiekėjaiJei veiklos metu bus naudojamasi ir išorės tiekėjų paslaugomis (pvz.: jei planuojate nuomotis kokią nors papildomą techniką, samdyti išorės specialistą ar pan.), iš anksto išsiaiškinkite, ar kokie nors apribojimai nėra paveikę jų veiklos ir ar dėl to nebus sutrikdyta jūsų planuojama veikla.Įvertinkite pašalinių asmenų bendravimo su dalyvių grupe poreikį ir riziką.
Atsakingas asmuoVisada veiklos metu turėkite paskirtą atsakingą asmenį, kuris netikėtos situacijos ar nelaimės atveju gebės pasirūpinti kitais (atsakingas asmuo turi būti pilnametis, nepaveiktas alkoholio, narkotinių ir psichotropinių medžiagų, gebantis adekvačiai ir konstruktyviai reaguoti (pvz.: iškviesti pagalbą arba suorganizuoti nugabenimą iki jos, pan.).Atsakingas asmuo taip pat turėtų būti susipažinęs su dalyvių specialiaisiais poreikiais (žinoti apie jų alergijas, ligas, kt.) ir turėti žinių, kaip elgtis, jei dalyvį ištiks krizinė situacija.
Pasirengimas krizinei situacijaiUžtikrinkite, kad dalyviai žino, kas yra paskirtas atsakingas asmuo (ar asmenys) veiklos metu.Parenkite informaciją, kur kreiptis pagalbos nelaimės atveju (pvz.: gali būti parengtas sąrašas pagalbos telefonų). Svarbu, kad informacija būtų prieinama dalyviams (pvz.: parengta pagrindine veiklos kalba, dalyviams išsiųsta el.paštu), taip pat, kad būtų aiškiai informuojama, kur šią informaciją galima rasti veiklos vietoje/metu.Iš anksto apsvarstykite, kur, esant krizinei situacijai, galėsite gauti pagalbos (kur artimiausia vaistinė, skubios pagalbos priėmimo skyrius, pan.).Koronaviruso ar bet kokio nelaimingo atsitikimo atveju nepamirškite informuoti Agentūros.
ProgramaPeržiūrėkite suplanuotą veiklos programą: įvertinkite, ar nėra suplanuota daug artimo kontakto metodų (naudokite metodų įvairovę,); apgalvokite, galbūt dalį veiklų galite perkelti į atviras erdves.Jeigu planuojate dalį veiklų perkelti į atviras erdves, įvertinkite galimas orų sąlygas ir informuokite dalyvius apie būtiną pasiruošimą, rūbus, įrangą.Jeigu planuojate susitikimus su bendruomene, įvertinkite, ar rizika nėra didesnė nei nauda.
Patalpų higienaPasistenkite reguliariai valyti, vėdinti pagrindines veiklos patalpas, dezinfekuoti labiausiai naudojamus paviršius.
Mokymams naudojamas inventorius ir priemonėsJeigu inventorius ir priemonės naudojamos intensyviai, nepamirškite jų reguliariai dezinfekuoti.Apgalvokite, galbūt yra priemonių, kurios gali būti naudojamos individualiai visą veiklos laikotarpį.
RenginiaiJei organizuojama veikla bendruomenėje ar viešoje vietoje, pasitikrinkite oficialiuose šaltiniuose, ar nėra taikomi apribojimai dalyvių skaičiui, renginio erdvei.
Asmens higiena
Dezinfekcinės priemonės ir kaukėsVeiklos vietoje – ypač patalpose – turėkite ir leiskite dalyviams naudotis dezinfekcinėmis priemonėmis,  medicininėmis veido kaukėmis.
VaistinėlėPatariame veiklos metu visada turėti vaistinėlę. Vaistinėlėje turėtų būti priemonės, skirtos pirmajai pagalbai suteikti. Taip pat rekomenduojama turėti termometrą.Nerekomenduojame savo nuožiūra dalyviams duoti vaistų – svarbu pasikonsultuoti su specialistu.Jeigu veiklą konkrečioje lokacijoje įgyvendinate pirmą kartą, rekomenduojame iš anksto identifikuoti arčiausiai esančias įprastas ir visą parą dirbančias vaistines.
Galimybė plauti rankas, šiltas vanduoJeigu veiklą įgyvendinate atviroje erdvėje, gamtoje, užtikrinkite galimybes naudotis šiltu vandeniu ir muilu nusiplauti rankas.
Dalyviai 
Specialieji poreikiaiRekomenduojame prieš dalyviams atvykstant į veiklą išsiaiškinti, ar jie turi specialiųjų poreikių, sveikatos problemų, alergijų, privalo reguliariai vartoti tam tikrus vaistus ir pan.Išsiaiškinkite ne tik dalyvių poreikius, bet ir kaip su jais tvarkytis.Paaiškinkite dalyviams, kad ši informacija svarbi, norint tinkamai jiems pagelbėti krizinės situacijos metu. Kartais dalyviai vengia kalbėti apie specialiuosius poreikius grupėje, todėl sudarykite galimybes informuoti paskirtą atsakingą asmenį individualiai.
Grupės dydisAtsižvelgę į įvairias aplinkybes, įvertinkite, ar pasirinktas tinkamas grupės dydis. Pakalbėkite su partneriais ir kartu nuspręskite – galbūt yra poreikis sumažinti dalyvių skaičių (išlaikant atitiktį minimaliems programos reikalavimams).

Jei turite su konkrečiomis situacijomis susijusių klausimų ar pastabų, kuo šias rekomendacijas dar reikėtų papildyti – susisiekite su mumis.