Šiais metais, gegužės 9-ąją Vilniaus gatvė vieną dieną tapo „Europos gatve“, kurioje plazdėjo ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos vėliavos. Europos dienos proga Švietimo mainų paramos fondas kartu su Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje organizavo įdomią ir jaunatvišką diskusiją „Kuo svarbi tarptautinė „Erasmus+“ patirtis dabartiniame geopolitiniame kontekste“.

Diskusijos metu buvo dalinamasi mintimis ir įžvalgomis apie tarptautinės patirties svarbą, kaip ji prisideda prie jaunų žmonių pilietiškumo ir pasaulėžiūros, kaip „Erasmus+“ patirtis padeda formuoti tolimesnius gyvenimo pasirinkimus.

Diskusiją susirinkusiems renginio svečiams, daugiausiai moksleiviams, vedė Dovilė Filmanavičiūtė, kuri palietė įvairius pagrindinės temos rakursus apie pilietiškumą, politiką, informacinio lauko poveikį, kritinį mąstymą, tarptautines patirtis, rinkimų svarbą ir aptarė daugelį kitų svarbių aspektų.

Diskusijoje dalyvavo socialinių tinklų žvaigždė, turinio kūrėjas, Paulius Mikolaitis, kuris prisipažino, kad mokyklos laikais jis nebuvo toks pilietiškas, koks yra dabar ir anuomet nelabai domėjosi politika bet džiaugėsi, kad vis dėl to jis pateko į protingų žmonių akiratį, kuris padarė įtaką jo tolimesniam pilietinam pagrindui ir pabrėžė, kad jam labai svarbu būti pilietišku ir skleisti jo vertybes atitinkančią informaciją savo plačiai auditorijai.

Programos „Erasmus+“ studentė Galina Smith į tarptautinius mainus, į Prancūziją, išvyko būdama dešimtokė ir atviravo, kad vienas iš iššūkių jai buvo gyventi vienai. Ši patirtis merginą praturtino ir suteikė drąsos bei pasitikėjimo savimi. Merginai labiausiai patiko kultūrų įvairovė, užmegzti kontaktai ir draugystės, kurios tęsiasi iki šiol. Galina pabrėžė, kad Prancūzijoje jautė itin didelį bendruomeniškumą bei pilietiškumą ir grįžusi parsivežė didesnį nepriklausomybės pojūtį.

Diskusijoje taip pat dalyvavo aktyvi visuomenininkė, savo gyvenime  išbandžiusi „Erasmus+“ – Urtė Petrulytė. Dar besimokydama gimnazijoje ji išvažiavo į pirmuosius tarptautinius mainus ir išvyko į Taivaną, vėliau aplankė daugybę kitų šalių. Mergina džiaugiasi matanti besikeičiantį, teigiamą požiūrį apie Lietuvą ir pabrėžė, kad Lietuva nėra maža šalis ir daro didelį poveikį Europiniame politiniame kontekste. Urtė skatino susirinkusius moksleivius būti aktyviais piliečiais, žinoti savo teises, domėtis ir plėsti akiratį.

Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas Umberto Masi diskusijos metu kalbėjo apie pilietiškumo stoką jaunimui, apie tai, kad švietimo srityje yra per mažai būdų skatinti savimonę. Taip pat vaikinas kvietė atviriau bendrauti, kalbėtis ir išdrįsti imtis iniciatyvos bei ieškoti sprendimų visose situacijose. Umberto skatino aktyviai domėtis politika ir diskusijos pabaigoje palinkėjo kurti Lietuvą ir Europą, kurioje būtų gera gyventi ir pabrėžė, kad nuo mūsų visų priklauso ar ji bus tolerantiška, įtrauki ir supratinga.

Lietuva jau 20 metų priklauso Europos Sąjungai ir tai suteikia mums galimybę būti Europos bendruomenės dalimi, bendradarbiauti su kitomis valstybėmis, dalintis gerąja patirtimi. „Erasmus+“ yra viena ryškiausių Europos Sąjungos programų, kuri padeda Lietuvos jaunimui plėsti akiratį, įgyti tarptautinės patirties, ugdyti tarptautinius ryšius bei vertybes.

Programoje itin daug dėmesio skiriama socialinei įtraukčiai, žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai, jaunimo dalyvavimo demokratiniame gyvenime skatinimui. „Erasmus+“ programa padeda formuoti jaunimo pažiūras ir suvokimą apie Europos Sąjungos vertybes bei tikslus suteikia ne tik galimybę mokytis užsienio šalyse, bet ir skatina tarptautinį mainų, mokslinių tyrimų ir akademinės bendruomenės įsitraukimo plėtojimą, ne tik skatina kultūrinį keitimąsi ir draugystę tarp tautų, bet ir padeda formuoti Europos Sąjungos bendrą identitetą bei stiprina Europos Sąjungos institucijų pagrindą.

Už bendradarbiavimą dėkojame Europos Komisijos atstovybei Lietuvoje.

Nuotraukos – Artūras Žukas.