Europos Komisija paskelbė naują europinę iniciatyvą – Europos autorių dieną. Ji pirmąjį kartą vyks 2023 m. kovo 27 d., kviesdama jaunus žmones skaityti. Tai taps kasmetine kovo paskutiniojo pirmadienio tradicija.

Šia visoje Europos Sąjungoje vyksiančia švente siekiama sujungti knygų ir švietimo sektorius, kad Europos žmonės vėl pradėtų skaityti ir atrastų Europos literatūrą bei jos kalbų ir kultūrų įvairovę.

Europos autorių diena siekiama pristatyti literatūrą kaip būdą supažindinti jaunimą su Europos kultūros turtingumu ir kaip asmeninių galių suteikimo priemonę, padedančią suteikti besimokantiesiems reikiamų įgūdžių, kad skaitydami jie galėtų spręsti nuolatinius socialinius ir asmeninius iššūkius.

2023 m. kovo 27 d. visų ES valstybių narių vidurinės mokyklos kviečiamos dalyvauti garsinio skaitymo akcijoje, skirtoje Europos autorių dienai paminėti. Už inovacijas, mokslinius tyrimus, kultūrą, švietimą ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Mariya Gabriel oficialiai pradės šią iniciatyvą Sofijoje (Bulgarija). Kartu su ja garsinio skaitymo akimirką dalyvaus garsus bulgarų rašytojas, 2021 m. Europos Sąjungos literatūros premijos laureatas Georgijus Bardarovas.

Prie šios iniciatyvos mokyklos gali prisijungti net keliais būdais:
  • Pakviesti autorių arba populiarią asmenybę, kuri taip pat galėtų skaityti garsiai;
  • priimti knygų sektoriaus atstovą, kuris pristatytų įvairias profesijas (autorius, iliustratorius, vertėjus, redaktorius ir t. t.), kad geriau supažindintų su knygų sektoriaus profesijomis, su knygomis susijusių profesijų įvairovę;
  • arba tiesiog surengti garsinio skaitymo užsiėmimą su mokiniais klasėje.

Kaip suorganizuoti renginį mokykloje?

  • Mokyklos turėtų rasti tinkamą asmenį, kuris skaitytų per jų renginį. Mokyklos gali pakviesti aktorių, sportininką, iliustratorių ir t. t. skaityti iš pasirinktos knygos. Gali būti lengviau rasti ką nors iš savo abiturientų mokinių tinklo.
  • Mokyklos turėtų pagalvoti apie skaitymo sesijos formatą ir vietą: ar jos norėtų, kad skaitymas vyktų bibliotekoje, klasėje ar kitoje erdvėje? Ar norėtų, kad skaitymas vyktų visai mokyklai, ar mažesnėmis grupelėmis? Galbūt jų mokiniai turi pageidavimų sąrašą, iš kurio galima spręsti, ką kviesti? Tai keli svarbūs dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti rengiantis mokyklos renginiams. Tai turėtų būti įdomi diena, kuri paskatins mokinius stiprinti susidomėjimą knygomis ir daugiau skaityti.

Susidomėjusios ir norinčios dalyvauti mokyklos kviečiamos parašyti el. laišką EAC-DAY-OF-THEEUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu iki 2023 m. vasario 20 d.

Daugiau informacijos: https://culture.ec.europa.eu/cultural-and-creative-sectors/books-and-publishing/day-ofeuropean-authors