Lietuvoje viešinčiam Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui antradienį suteiktas Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas. Šis vardas E. Macronui suteiktas už vizionierišką Europos universitetų aljanso idėją – sukurti jungtinius Europos universitetų tinklus ir išplėsti „Erasmus+“ mainų iniciatyvą.

Europos universitetų aljansas – proveržis aukštojo mokslo srityje

Prancūzijos prezidento iniciatyva sukurti europinių universitetų tinklus pirmą kartą iškelta 2017 m. rugsėjį, žymiojoje E. Macrono „Sorbonos kalboje“. Ši kalba tapo pagrindu Europos Sąjungos vadovų susitikimo Geteborge metu suformuluotai vizijai švietimo ir kultūros srityje. Dabar šie siūlymai jau įtraukti į įvairiase Europos Sąjungos iniciatyvas ir programas.

E. Macronas siūlo sukurti Europos universitetų tinklus, kurie turėtų tapti švietimo inovacijų ir aukštų kompetencijų centrais, ir iki 2024 m. pasiekti aukštesnį studentų mainų lygį – pusė europinių universitetų studentų bent pusmetį turi būti praleidę kitoje Europos šalyje. Be to, Prancūzijos lyderis siekia, kad iki 2024 m. Europos studentai gebėtų kalbėti bent dviem užsienio kalbomis.

2018 m. Europos Komisijai paskelbus pirmąjį kvietimą kurti ir finansuoti Europos universitetų tinklus, jau 2019 m. buvo atrinkta 17 tokių tinklų. Tarp juose dalyvaujančių buvo ir Vilniaus universitetas, kartu su kitais 6 Europos universitetais (Bergeno, Graco, Granados, Leipcigo, Liono, Paduvos) susijungęs į Europos universitetų aljansą „Arqus“.

2020 m. prie pirmųjų atrinktų mokslo institucijų aljansų prisijungė dar 24 Europos universitetai. Tarp jų  dar dvi aukštosios mokyklos iš Lietuvos: Vilniaus Gedimino technikos universitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas.

Parengta pagal Vilniaus universiteto informaciją