Dėl pastarosiomis dienomis Italijoje įvykusio naujojo koronaviruso protrūkio, antradienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja visuomenę, ką šiuo metu reikėtų žinoti ir daryti Lietuvos gyventojams.

Atsižvelgdama į tarptautinių ekspertų išvadas, SAM ir NVSC rekomenduoja žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų), 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą. Tuo laikotarpiu darbdavių, kurių įmonėse dirba ar siekia įsidarbinti žmonės, neseniai lankęsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į NVSC, kuris organizuos nedarbingumo išdavimą.

Daugiau informacijos: http://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/efektyviausios-priemones-koronaviruso-prevencijai-konsultavimas-ir-grizusiu

Bendros rekomendacijos

  • Dažnai plauti rankas su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 % alkoholio. 
  • Be reikalo nelieskite veido, nebent – jei ką tik nusiplovėte rankas. Virusas į organizmą gali patekti per akis, nosį ir burną, todėl nerekomenduojama liesti veido nenuplaunamomis rankomis.
  • Dažnai vėdinkite patalpas. 

Jei įtariate, kad užsikrėtėte, – atsirado į gripą panašių simptomų, kvėpavimo sutrikimų arba turėjote kontaktą su galimais viruso nešiotojais:

  • Neikite pats pas gydytoją, nevykite viešuoju transportu ar taksi – kitaip tariant, neplatinkite galimo viruso.
  • Skambinkite 112 ir iškart informuokite apie savo situaciją. 

Viruso protrūkis Kinijoje

Po Korona viruso protrūkio Kinijoje Europos Komisija rekomenduoja organizacijoms, kurios įgyvendina „Erasmus+“ projektus, susisiekti su projektų dalyviais, kurie šiuo metu yra Kinijoje arba planuoja vykti į/iš Kinijoje esančias teritorijų, kuriose aptiktas Korona virusas. Taip pat reikalingą informaciją ir pagalbą gali suteikti ambasados bei konsulatai.

Projekte dalyvaujančių organizacijų ir asmenų atsakomybė – nuspręsti, kokių veiksmų imtis, pavyzdžiui, atidėti ar atšaukti nebūtinus vizitus į Kiniją. Rekomenduojama atsižvelgti, ar teritorija Kinijoje, į kurią planuojama vykti, yra saugi tuo metu, kai planuojama vykti į šalį.

Atkreipiame dėmesį, kad nacionalinės agentūros gali pritaikyti force majeure tik tais atvejais, kai veiklos vyksta Kinijos ar kitose teritorijose, kuriose paplitęs Korona virusas, taip, kaip nurodyta sutartyje tarp nacionalinės agentūros ir projektų vykdytojo bei kaip apibrėžta programos vadove.

Virusas aptiktas Italijoje

Informuojame, kad nuo 2020 m. vasario 20 d. šiaurės Italijos Lombardijos ir Veneto regionuose užfiksuotas koronaviruso protrūkis. Italijos Vyriausybė ėmėsi griežtų priemonių apriboti viruso plitimą.  

Dėl sparčiai plintančio naujojo koronaviruso rekomenduojama laikinai nevykti į šias savivaldybes:

Lombardijoje: Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano;

Venete: Vo’ Euganeo, Mira.

„Erasmus+“ projektų vykdytojams

Dotacijos gavėjai gali atšaukti arba nukelti veiklas, suplanuotas šiuose regionuose, atsižvelgdami į situaciją tiek lanksčiai, kiek leidžia programos „Erasmus+“ taisyklės. Šie principai galioja tiek išvykstamajam, tiek atvykstamajam mobilumui.

Pagrįstos sugrįžimo išlaidos bus pripažįstamos kaip išimtinės tinkamos išlaidos, pagal standartinę atsiskaitymo procedūrą.

Kilus klausimų, kreipkitės el. paštu info@smpf.lt

Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijas dėl vykimo į Kiniją galite rasti čia.