Šiuo metu Europoje vykstantys įvykiai dar labiau pabrėžia problemą, jog įtarumas ir nepasitikėjimas vis didėja, dalinai dėl nuolatinių konfliktų, tokių kaip karas Ukrainoje, ir iššūkių, kylančių dėl masinės migracijos. Tačiau yra vilties spindulys: sportas gali tarnauti kaip galingas įrankis įtraukties ir vienybės kūrimui, peržengiant rasės, lyties ir ekonominio statuso barjerus.

Dabartinė padėtis: kartu įveikiant iššūkius

Naujausia Eurostato statistika rodo, kad apie 15% europiečių susiduria su įvairiomis kliūtimis sporto industrijoje. Daugelis jaunų europiečių norėdami dalyvauti sporto renginiuose arba užsiimti sportu negali sau to leisti dėl finansinių apribojimų, arba dėl trūkstamos sporto infrastruktūros jų gyvenamosiose vietose. Šios problemos ypač ryškios jauniems žmonėms, gyvenantiems atokiose vietovėse, kuriose iki 80% neturi galimybės dalyvauti sporto renginiuose arba sportuoti.

Ši atskirtis ne tik sumažina sporto įtrauką, bet taip pat apsunkina jaunų žmonių pažinčių užmezgimą ir prisideda prie augančio nepasitikėjimo ir socialinės atskirties.

ES jaunimo tikslai ir psichikos sveikata bei gerovė

Tam, kad spręsti šias problemas, Europos Sąjunga (ES) nustatė ambicingus tikslus, įskaitant psichikos sveikatą ir gerovę. Tikslas yra pirmenybę teikti jaunimo psichinei ir emocinei gerovei, pripažįstant, kad gerovė yra pagrindinis sveikų bendruomenių ir stiprios Europos tapatybės pamatas. Per tokius projektus, kaip Erasmus+ jaunimo mainai, ES siekia sukurti sąlygas, kur jaunimas galėtų augti psichologiškai ir emociškai, tuo pačiu metu užmegzdami socialinius ryšius.

Transformaciniai jaunimo mainai: Alisos istorija

Spalį Ukrainos atstovė Alisa Golovchenko. turėjo galimybę dalyvauti jaunimo mainuose “Fate of a Sport” Vadul lui Vodă, Moldovoje. Dalindamasi savo patirtimi, Alisa džiaugėsi: „Dėka šių jaunimo mainų, aš vėl galėjau jaustis kaip paprastas žmogus, bent savaitei. Projekte galėjau gyventi kaip anksčiau, prieš 2022 metų vasario 23 dieną, be bombų, oro signalų ir siaubo, kurį kiekvienas ukrainietis išgyvena per karą.“

Alisos istorija akcentuoja jaunimo mainų nepaprastą poveikį, suteikiant atgaivą nuo iššūkių ir atveriant pasaulį, kuriame vyrauja vienybė ir įtrauktis. Šie mainai tarnauja kaip pavyzdys jauniems žmonėms, kurie išgyveno sunkumus, primindami jiems, kad jie nėra vieni ir kad dėka tokių projektų jie turi galimybę dalintis savo išgyvenimais ir patirtimi tarp bendraminčių iš visos Europos.

Kvietimas imtis įššūkių

Patyrę sporto ir jaunimo mainų įtraukties galimybes, kviečiame tuos, kurie dar nebuvo išbandę Erasmus+ nuotykių, prisijungti prie ateities projektų. Alisos istorija atkreipia dėmesį į šių mainų transformacinį potencialą.

Pati Alisa ragina savo bendraamžius: „Jei dar nebandėte Erasmus+ jaunimo mainų, aš skatinu jus pasinaudoti proga. Tai galimybė išplėsti savo horizontus, susirasti draugus visam gyvenimui ir patirti pasaulį, kuriame vienybė nugali dalijimąsi.“

Pasaulyje, kur susiskirstymas ir konfliktai gali kelti grėsmę mūsų bendroms vertybėms, jaunimo mainai siūlo vilties šaltinį. Jie leidžia jaunimui susivienyti, mokytis vieni iš kitų ir dirbti link sveikos ir taikingos ateities. Dalyvaudami jūs ne tik patirsite asmeninį augimą, bet ir prisidėsite prie bendruomenės kūrimo, kuri jungia mus, Europos piliečius. Dabar yra puikus laikas prisijungti prie Erasmus+ šeimos, ištirti naujus horizontus ir kurti šviesų rytojų.

Projekto organizatorius Tomas Jenkelevič, kartu su Lietuvos Etnosporto Komitetu, džiaugiasi, kad turėjo galimybę įgyvendinti Erasmus+ projektą Moldovoje, šalyje, kurioje jaunimas turi mažiau galimybių, lyginant su ES valstybėmis, ir socialiniai projektai nėra tokie paplitę. Organizuodami jaunimo mainus tikimės atkreipti dėmesį į socialines problemas, kurios vyrauja Moldovoje, ir viliames kad ateityje matysime daugiau sėkmingai įgyvendintų projektų už ES ribų.

Erasmus+ jaunimo mainus organizavo “Lietuvos Etnosporto Komitetas” https://www.facebook.com/profile.php?id=100037757806536

Straipsnį parengė: Tomas Jenkelevič

Nuotraukos: Antanas Čeponis